Start - Wydarzenia

Seminarium POB1: dr Karol Karnowski
Zapraszamy na wykład dr Karola Karnowskiego z Międzynarodowego Centrum Translacyjnych Badań Oka (ICTER) w Warszawie pt. "Hidden contrast-enhancing optical volumetric imaging". Seminarium poprowadzi prof. Przemysław Struk.
Karol Karnowski uzyskał stopień doktora (biofizyka – 2013) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2015-2018 był pracownikiem naukowym w Optical + Biomedical Engineering Laboratory, University of Western Australia (UWA). Do dziś pełni funkcję adiunkta na UWA na stanowisku starszego wykładowcy. Obecnie dr Karnowski wrócił do Polski, jest kierownikiem projektu w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz starszym pracownikiem naukowym w Międzynarodowym Centrum Badań Oka (ICTER). Zainteresowania naukowe dr Karnowskiego skupiają się wokół biomedycznych technik obrazowania m.in. metody optycznej koherentnej tomografii (OCT) i ich rozszerzenia (angiografia OCT, polaryzacyjna angiografia OCT lub OCT) w chorobach oczu, obrazowanie mózgu myszy, obrazowanie narządów wewnętrznych za pomocą miniaturowych światłowodowych systemów optycznych. Dr Karnowski opublikował 29 artykułów w recenzowanych czasopismach oraz jest autorem rozdziału w książce.
Kontrast rozproszeniowy zapewniany przez optyczną technikę obrazowania 3D - optyczną tomografię (OCT) - jest zwykle niewystarczający do wyraźnego rozróżnienia różnych typów tkanek (np. nowotwór i zdrowa tkanka). Można rozszerzyć metodę OCT - poprzez zmiany sprzętowe lub programowe - uwolnić ukryty potencjał znacznej poprawy kontrastu. Przedstawię moje spojrzenie na temat poprawy kontrastu w obrazowaniu OCT. Omówię podstawowe zalety, ograniczenia i wyzwania wybranych technik i na tej podstawie określę obszary zastosowań każdej z nich. W trakcie wykładu przedstawię wyniki eksperymentalne obejmujące obrazowanie mózgu myszy, ludzkiej skóry, oczu zwierząt i ludzi oraz próbek tkanek złośliwych.
Seminarium odbędzie się w środę 18 stycznia o godzinie 16:00 na platformie Zoom.