Start - Strona Artykuł-mid

Komputerowe wspomaganie diagnostyki i terapii
Rozpoczęty w XX wieku dynamiczny rozwój przemysłowy przyniósł drastyczny wzrost zachorowań na tzw. choroby cywilizacyjne, odpowiedzialne już za ponad 80% zgonów. Mariaż nauk ścisłych i technicznych z medycyną i biologią przyczynił się w ostatnich latach do istotnej poprawy zarówno diagnostyki jak i planowania i monitoringu efektów terapii, przyniósł również nowe platformy do badań pozwalających na chociaż częściowe zrozumienie choroby.
Komputerowe wspomaganie diagnostyki i terapii w oparciu o dane multimodalne z wykorzystaniem nawigacji obrazowej jest przedmiotem prac zespołów badawczych z PŚ. Opracowany system wspomagania biopsji sutka został z powodzeniem zastosowany w procedurach zabiegowych Instytutu Onkologii w Gliwicach. Innym przykładem zakończonej sukcesem współpracy pomiędzy naukowcami z PŚ a klinicystami jest opracowanie nowatorskich optoelektronicznych struktur sensorowych dla zastosowań w rehabilitacji niesprawności ruchowej (z Fundacją Kardiochirurgii w Zabrzu). Rozwijane są również, wraz ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym oraz klinikami PAKS, systemy telemonitoringu i nadzoru, rozumiane jako zdalna rejestracja i monitorowanie aktywności pacjenta oraz nadzór nad bezpieczeństwem w miejscu przebywania, oraz predykcji stanu zdrowia (w tym stanu odżywienia) pacjentów kardiologicznych. Opracowane metody wykorzystywane też są w prowadzonych z ekspertami z Akademii Wychowania Fizycznego pracach nad hybrydowymi systemami wspomagania sportu i rehabilitacji.
Naukowcy z PŚ zaangażowani są w realizowane we współpracy z naukowcami z University of Florida oraz francuskimi instytutami badawczymi prace nad nieinwazyjnym optoelektronicznym systemem do diagnostyki zmian nowotworowych w tkankach ludzkich. Obrazowanie medyczne to również obrazy pooperacyjnych i otrzymywanych poprzez biopsję gruboigłową wycinków tkankowych. Opracowany wraz z patologami z International Immuno-Oncology Working Group, Brussels, McGill University oraz Fudan University nowatorski system automatycznej oceny wskaźnika odpowiedzi immunologicznej sTIL na bazie takich obrazów z powodzeniem wspierać będzie planowanie terapii, szczególnie w przypadku raka piersi.
Pracownicy PŚ rozwijają narzędzia bioinformatyczne do automatycznej identyfikacji obszarów guza i jego heterogeniczności na bazie profili metabolomicznych pozyskiwanych spektrometrycznymi technikami obrazowania molekularnego, a opracowane metody uczenia maszynowego pozwalają również na identyfikację subpopulacji komórkowych w transkryptomicznych badaniach pojedynczych komórek (we współpracy z Yale University) czy cytometrii masowej. Prowadzone przez naukowców z PŚ badania translacyjne w onkologii, w tym modelowanie i predykcja odpowiedzi komórkowej na radio- i chemioterapię i poszukiwanie biomarkerów radiowrażliwości stanowią istotny element wspierający nowoczesną medycynę spersonalizowaną w chorobach nowotworowych. Badania nad testami diagnostycznymi we wczesnym stadium raka są przykładem efektywnego połączenia metod modelowania matematycznego, algorytmów sztucznej inteligencji i zaawansowanej wiedzy z biologii molekularnej.
Nasi eksperci
Ewa Piętka jest profesorem inżynierii biomedycznej na Politechnice Śląskiej. W swoim dorobku ma następujące osiągnięcia: Standaryzacja obrazów w Systemie Archiwizacji i Transmisji Obrazów we współpracy z UCLA, Opracowanie architektury systemu komputerowego wspomagania diagnostyki radiologicznej we współpracy z UCLA, University of Southern California oraz Uniwersytetem Genewskim, System wspomagania diagnostyki i terapii fotodynamicznej we współpracy ze Śląską Akademią Medyczną, Systemy nawigacji obrazowej we wspomaganiu zabiegów małoinwazyjnych, Wielomodalny system wspomagania biopsji sutka z wykorzystaniem systemu nawigacji obrazowej oraz wizualizacja i lokalizacja igły biopsyjnej oraz położenia głowicy USG realizowane w ramach projektów badawczych i testowane w Centrum Onkologii - Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach, Badania nad obiektywizacją pomiaru natężenia bólu w trakcie zabiegów fizjoterapeutycznych realizowane w ramach Współpracy Polsko - Niemieckiej w obszarze „Digitization of Economy".
Ewa Majchrzak jest profesorem nauk technicznych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Jej działalność naukowa związana jest z modelowaniem numerycznym procesów fizycznych, przede wszystkim problemów przepływu ciepła i masy. Duża liczba jej publikacji i realizowanych projektów badawczych dotyczy zagadnień modelowania przepływu ciepła w obszarach tkanki biologicznej poddanej oddziaływaniu zewnętrznych lub wewnętrznych źródeł ciepła.
Polecane publikacje

