Start - Strona Artykuł-max

Medycyna spersonalizowana
Eksperci z PŚ zaangażowani są w wieloośrodkowe badania z zakresu farmakodynamiki leków i optymalizacji protokołów oraz predykcji wyników terapii antynowotworowej z wykorzystaniem narzędzi inżynierii systemów. Są współautorami nowatorskich technologii wytwarzania zaawansowanych materiałów i pokryć o właściwościach przeciwnowotworowych do celów chemioterapii regionalnej. Możliwość terapeutycznego monitorowania leków z wykorzystaniem nowoczesnych zminiaturyzowanych rozwiązań zielonej chemii to kolejny krok w stronę medycyny precyzyjnej. Badania w tym obszarze prowadzone są z partnerami z Cambridge University, Imperial College London, Trinity College Dublin i University of Linköping. W laboratoriach PŚ opracowano innowacyjne elektroaktywne powłoki ochronne łączące biokompatybilność względem tkanek z właściwościami bakterio- i grzybobójczymi. Techniki nanometrycznej funkcjonalizacji powierzchni wykorzystano również w badaniach nad biomateriałami do celów diagnostyki i leczenia schorzeń neurologicznych.
Wsparcie medycyny precyzyjnej to również tworzenie narzędzi do modelowania in silico zabiegów medycznych czy oddziaływań implantów na organizm. Opracowane we współpracy z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, modele matematyczne procesów hiper- i hipotermii, w tym wykorzystujące nowatorskie niefourierowskie narzędzia do opisu przepływu ciepła w organizmach żywych, pozwalają na predykcję stopnia oparzenia i ocenę głębokości ran oparzeniowych.
Nasi eksperci
Joanna Polańska jest profesorem biocybernetyki na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, członkiem Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk. Profesor Polańska jest ekspertem w dziedzinie nauk o danych, w swoich pracach koncentruje się głównie na rozwoju i zastosowaniu metod matematycznych analizy sygnałów w medycynie i biologii. Jej zespół badawczy prowadzi wszechstronne badania w dziedzinie proteomiki i obrazowania spektrometrii masowej, realizowane we współpracy z Centrum Onkologii, Gliwice i Uniwersytetem Technicznym w Monachium, które zaowocowały opracowaniem biblioteki procedur do analizy widm pozwalających na prawie bezstratną kompresję danych. Szeroko zakrojone wielodziedzinowe badania nad rakiem i sygnaturą odpowiedzi na promieniowanie doprowadziły do opracowania wspierających proces uczenia maszynowego algorytmów selekcji zbiorów uczących w przypadku heterogenicznych danych o wysokiej wymiarowości, które zostały ostatnio również z powodzeniem wykorzystane w badaniach farmakodynamicznych transkryptomiki pojedynczej komórki (Yale University, Cancer Center) i cytometrii masowej (Max-Planck Institute for Infection Biology, Berlin i Stellenbosch University, RPA).
Sylwia Bajkacz (Magiera) pełni funkcję profesora w Katedrze Chemii Nieorganicznej, Analitycznej i Elektrochemii oraz opiekuna pracowni chromatografii w Laboratorium Syntez i Analiz Chemicznych w Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej. Jst ekspertem w dziedzinach takich jak chemia bioanalityczna, zastosowanie technik separacyjnych i spektralnych w biomedycynie oraz w biotechnologii środowiska. Jej obszar badań obejmuje rozwój nowatorskich, innowacyjnych procedur analitycznych stosowanych w dziedzinie medycyny, w naukach przyrodniczych i w biotechnologii. Publikacje i zrealizowane projekty badawcze dotyczą zastosowań nowych, zminiaturyzowanych i ekologicznych rozwiązań metodycznych w dziedzinie technik separacyjnych i technologii przygotowywania próbek.
Polecane publikacje


