Autor: System Publikacja: 01.10.2018

Politechnika Śląska otwiera „Autostradę dźwięku”

Czy można zobaczyć falę dźwiękową? Czy można malować dźwiękiem? Po co nam dwoje uszu? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedź będzie można znaleźć, odwiedzając  interaktywną wystawę poświęconą dźwiękowi i akustyce „Autostrada dźwięku”. Jej uroczyste otwarcie z udziałem uczniów gliwickiej szkoły podstawowej odbędzie się już dziś w Centrum Nowych Technologii o godz. 9.00. Na wystawę zaprasza Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

Dzięki wystawie uczniowie będą mogli odbyć wyprawę do magicznego świata akustyki. Obejrzą i dotkną tego, o czym dotąd jedynie czytali w podręcznikach do fizyki. Dzięki widowiskowym eksperymentom na własne oczy, a przede wszystkim uszy będą mogli się przekonać, jak niezwykłym zjawiskiem jest dźwięk. Wiedza zdobyta na lekcjach fizyki zostanie dzięki tej wycieczce utrwalona i poparta szeregiem eksperymentów, w których sami zwiedzający będą mogli wziąć udział. „Dźwięczny świat” przybliży również uczniom naukowiec z Politechniki Śląskiej dr inż. Kamil Barczak podczas popularnonaukowego wykładu inauguracyjnego.

Organizatorem wystawy jest firma „Quaero”, której nadrzędnym celem jest popularyzacja nauki w sposób nowoczesny i nietuzinkowy, unikająca utartych schematów i nudnych prelekcji. „Autostrada dźwięku” to druga po „Zagadkach Optyki” w ramach „Instytutu Odkrywania Tajemnic” wystawa interaktywna o charakterze edukacyjnym firmy „Quaero”.

Wystawa interaktywna to najlepszy sposób na uczenie się poprzez zabawę. Dzięki niekonwencjonalnym metodom ma szansę rozbudzić w młodych ludziach chęć do poznania tajemnic otaczającego ich świata. Na wystawie poznają nie tylko podstawy fizyki związane z dźwiękiem, ale także zobaczą spektakularne doświadczenia powiązane z akustyką.

Wystawa będzie dostępna na Politechnice Śląskiej do 30 grudnia. Mogą ją zwiedzać wszyscy zainteresowani po wcześniejszej rezerwacji w Centrum Popularyzacji Nauki pod nr. tel. 32 237 18 54 lub poprzez e-mail: rjp6@polsl.pl.
1 z 1

Brak wpisów