Start - Wydarzenia
Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024
Przed nami pełne wrażeń popularnonaukowe wydarzenie. Już dziś zarezerwujcie sobie wolny dzień 12 października 2024 roku. Sześć śląskich uczelni otworzy wtedy drzwi do pracowni i laboratoriów podczas Nocy Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024.
Tegoroczna edycja Nocy Naukowców pod hasłem „Śląska moc naukowców!” jest realizowana w paśmie Miasto-Region-Akademia w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Nie ograniczamy się jedynie do Katowic, ponieważ chcemy pokazać Wam różnorodność śląskiej nauki.
Dlatego też 12 października 2024 roku zapraszamy do 6 śląskich uczelni, należących do Konsorcjum Akademickiego EMNK 2024: Politechniki Śląskiej, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego. Tym samym rozszerzamy zasięg Nocy Naukowców i organizujemy aktywności w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Gliwicach, Zabrzu, Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu oraz Bytomiu, a także poza nią: w Rybniku i Cieszynie.
Uroczysta inauguracja odbędzie się o godz. 17:00 w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Co czeka na uczestników wydarzenia? Ponad 300 aktywności: pokazów, stoisk, wykładów i warsztatów prowadzonych przez 700 naukowców śląskich uczelni.
W tym roku skupiamy się na interdyscyplinarnym wymiarze nauki, która łączy ze sobą naukowców wielu dziedzin we wspólnych działaniach. Opowiemy o tym, jak inżynierowie zmieniają oblicze medycyny, po co AI jest potrzebne nie tylko programistom, czy gry zmienią przyszłość edukacji, dlaczego inteligentne materiały mogą wpłynąć na nasz sposób podróżowania.
Naukowa moc zmienia także nasz region. Związane z tym działania są sporym wyzwaniem, lecz nasi naukowcy widzą ogrom możliwości wspomagających transformację regionu. Część aktywności poświęcamy więc Śląsku, a będą dotyczyły one zarówno ochrony środowiska i nowoczesnych technologii w przemyśle i transporcie, jak i architektury, języka, tradycji.
Dodatkowymi atrakcjami będą naukowe koncerty, wystawy, pokazy filmów i warsztaty przeznaczone dla najmłodszych dzieci lub wykłady tylko dla dorosłych.
Program wydarzenia jest dostępny na stronie: https://nocnaukowcow.com.pl/program/
Pobranie bezpłatnej wejściówki oraz rejestracja na warsztaty Nocy Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024 będą możliwe od godz. 12:00 3 października na stronie: https://nocnaukowcow.com.pl/skomponuj-swoja-noc/
Strona www wydarzenia: https://nocnaukowcow.com.pl/
Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/5Au3Ys8JE
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:
HUTA ŁABĘDY S.A. w ciągu ponad 170 lat swojej dotychczasowej działalności wypracowała pozycję jednego z najbardziej znanych i cenionych w kraju dostawców produktów i usług hutniczych, w tym w szczególności produktów dla górnictwa i budownictwa.
Współpraca:
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to pierwsza metropolia w Polsce składająca się z 41 miast i gmin, w których mieszka 2,3 mln mieszkańców.
Współpraca:
Radan Sp. z o.o. to firma z branży budowlanej specjalizująca się w budownictwie wielomieszkaniowym oraz zabudowie jednorodzinnej.
Współpraca:
APA Group to przedsiębiorstwo, które jest liderem na rynku inteligentnej automatyki przemysłowej i systemów zarządzania budynkami.
Współpraca:
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA to strefa obejmująca grunty w 40 gminach województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego.
Współpraca:
Katowice Airport to międzynarodowy port lotniczy, dysponujący jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce,