
Pracownia Przetwórstwa Materiałów Polimerowych
Opiekun pracowni:
dr inż. Sebastian Sławski
Badania doświadczalne realizowane w Pracowni Badań Właściwości Mechanicznych Układów Fizycznych
Badania właściwości mechanicznych struktur i układów fizycznych.- Realizowane na maszynie do testów statycznych (MTS Insight 10) tj.:
- badania trójpunktowego zginania,
- badania ściskania i rozciągania, zginania i skręcania,
- badania relaksacji,
- wyznaczanie charakterystyk statycznych materiałów,
- wyznaczanie klasycznych własności mechanicznych,
- kalibracja prototypowych czujników tensometrycznych.
- Realizowane na maszynie do testów dynamicznych (MTS 858 TTS):
- badania wytrzymałościowe materiałów i elementów konstrukcyjnych poddanych obciążeniom dynamicznym i cyklicznie zmiennym (testy zmęczeniowe),
- charakterystyki dynamiczne,
- wykresy Wöhlera.
Wyposażenie pracowni
Wtryskarka ENGEL Victory 80

Możliwości badawcze
Bezkolumnowa, hydrauliczna wtryskarka firmy ENGEL służąca do produkcji komponentów z tworzyw termoplastycznych. Wtryskarka wyposażona jest w formę z dwoma gniazdami, która wykorzystywana jest do produkcji znormalizowanych próbek przeznaczonych do przeprowadzania statycznej próby rozciągania. Urządzenie może pracować w trybie manualnym, półautomatycznym oraz automatycznym.
Maszyna wytrzymałościowa SHIMADZU Autograph AGX-V 10kN

Możliwości badawcze
Precyzyjna maszyna wytrzymałościowa firmy SHIMADZU umożliwia przeprowadzanie testów wytrzymałościowych w zakresie do 10 kN. Urządzenie połączone jest z komputerem, który pozwala na archiwizację danych. Urządzenie wyposażone jest ponadto w szczęki pneumatyczne (badania w zakresie do 5 kN), szczęki zaciskane mechaniczne, zestaw do trójpunktowego zginania oraz mechaniczny ekstensometr stykowy.
Suszarka laboratoryjna SLW53STD

Możliwości badawcze
Urządzenie służące do suszenia granulatów, napełniaczy wykorzystywanych do produkcji materiałów kompozytowych oraz kondycjonowania wytworzonych materiałów. Urządzenie wyposażone jest w elektroniczny panel służący do programowania cyklu pracy. Maksymalna temperatura: 300oC.
Stanowisko do nanoszenia powłok

Możliwości badawcze
Stanowisko do nanoszenia powłok składa się z komory do napylania firmy Wolmal, sterownika Wagner EPG Sprint XE oraz pistoletu natryskowego Wagner PEM-X1. Stanowisko wykorzystywane jest w trakcie zajęć dydaktycznych do demonstracji procesu nanoszenia powłok z tworzyw sztucznych metodą napylania elektrostatycznego.
Przyrząd VEB Rauenstein EPGi

Możliwości badawcze
Urządzenie wykorzystywane do pomiarów odbojności.
Waga analityczna Adventurer Pro AV264CM

Możliwości badawcze
Urządzenie pozwala na pomiar masy z dokładnością do 0,0001 g. Wykorzystywana jest między innymi do wyznaczania gęstości materiałów.
Zgrzewarka KmT160

Możliwości badawcze
Zgrzewarka KmT 160 z napędem hydraulicznym wykorzystywana jest w trakcie zajęć dydaktycznych do demonstracji procesu zgrzewania metodą doczołową rur wykonanych z materiałów termoplastycznych.
Stanowisko do termoformowania

Możliwości badawcze
Stanowisko składające się z aparatu próżniowego, płyty grzewczej oraz pompy próżniowej wykorzystywane jest w trakcie zajęć dydaktycznych do demonstracji procesu termoformowania.