A A+ A++

Pracownia Badań Właściwości Mechanicznych Układów Fizycznych

Laboratorium Zaawansowanych Technologii Materiałowych oraz Mechatroniki, Robotyzacji i Technologii Ubytkowych

W pracowni tej prowadzone są badania własności mechanicznych materiałów oraz struktur materiałowych, a ponadto testy wytrzymałościowe i zmęczeniowe złożonych układów fizycznych ze szczególnym uwzględnieniem ich właściwości fizycznych.

Opiekun pracowni:
dr inż. Tomasz Machoczek

Badania doświadczalne realizowane w Pracowni Badań Właściwości Mechanicznych Układów Fizycznych

Badania właściwości mechanicznych struktur i układów fizycznych.
  • Realizowane na maszynie do testów statycznych (MTS Insight 10) tj.:
    • badania trójpunktowego zginania,
    • badania ściskania i rozciągania, zginania i skręcania,
    • badania relaksacji,
    których wynikiem może być:
    • wyznaczanie charakterystyk statycznych materiałów,
    • wyznaczanie klasycznych własności mechanicznych,
    • kalibracja prototypowych czujników tensometrycznych.
  • Realizowane na maszynie do testów dynamicznych (MTS 858 TTS):
    • badania wytrzymałościowe materiałów i elementów konstrukcyjnych poddanych obciążeniom dynamicznym i cyklicznie zmiennym (testy zmęczeniowe),
    których wynikami mogą być:
    • charakterystyki dynamiczne,
    • wykresy Wöhlera.

Wyposażenie pracowni

MTS Insight 10

photo

Możliwości badawcze

MTS Insight 10 to najnowszej generacji elektromechaniczne urządzenie przeznaczone do badań własności materiałowych. Składa się z ramy nośnej, elektronicznego kontrolera i oprogramowania TestWorks. Kontroler tego urządzenia jest integralną częścią systemu. Oprogramowanie TestWorks zapewnia pełną kontrolę funkcjonalności maszyny, pozyskiwanie danych i zarządzanie nimi oraz prowadzenie zaawansowanych analiz i prezentacji wyników. Maszyna MTS Insight umożliwia wymuszanie przemieszczenia belki poprzecznej (trawersy), na której znajduje się czujnik siły, ze stałą prędkością. Czujnik siły, w który jest wyposażona prezentowana maszyna pozwala na pomiar siły do wartości +/- 10 kN z dokładnością w zakresie dziesiątych części Newtona [N].

MTS 858 Table Top System

photo

Możliwości badawcze

MTS 858 Table Top System jest urządzeniem przeznaczonym do realizacji badań statycznych jak również dynamicznych, a w szczególności testów zmęczeniowych. Umożliwia zadawanie zmiennego obciążenia w czasie dla ustalonego cyklu ruchu, dzięki któremu możliwe jest realizowanie testów rozciągania, ściskania, zginania oraz specjalistycznych badań biomedycznych i biomechanicznych w tym wspomnianych testów zmęczeniowych. System sterowania tym urządzeniem składa się z komputera i kontrolera MTS FlexTest SE, który łącząc się z komputerem i maszyną badawczą pozwala na zadawanie sygnału sterującego oraz przetwarzanie napięciowego sygnału wyjściowego do postaci siły i przemieszczenia. Maksymalna siła generowana przez siłownik hydrauliczny tego urządzenia, wynosi +/- 25 kN, zaś czujnik siły pozwala na jej odczyt do wartości +/- 15 kN. Urządzenie to jest przystosowane do pracy z komorą temperaturową..

Komora temperaturowa i środowiskowa

photo

Możliwości badawcze

Komory te umożliwiają testowanie materiałów w ramach różnych zakresach temperatury i środowisku. W przypadku komory temperaturowej dwa elektryczne elementy grzejne, znajdujące się w strukturze tego urządzenia stosowane są do testów w wysokiej temperaturze. Próbka znajdująca się we wnętrzu komory jest izolowana od bezpośredniego promieniowania cieplnego przez przegrody wentylatora i łopatki wentylatora. Niską temperaturę (-129° C) gwarantuje zastosowanie ciekłego azotu. Komorę temperaturową i środowiskową można stosować do:
- badania elastomerów, silników i ich komponentów, amortyzatorów,
- testowania opon, tworzyw sztucznych, kompozytów, izolatorów drgań,
Komory te są wykorzystywane także w badaniach i testach niezawodności, kontroli jakości i produkcji.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie