Medycy w województwie śląskim zostali wyposażeni w specjalistyczny ozonator zaprojektowany i wykonany na Politechnice Śląskiej. Urządzenie pozwala na szybszą, skuteczniejszą dezynfekcję pomieszczeń w placówkach medycznych, a także wnętrza karetek, tym samym przyczyniając się do zwalczania pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Ozonowanie ze względu na właściwości zastosowanego środka umożliwia usunięcie mikroorganizmów z wybranych powierzchni, dokonując ich sterylizacji. – Ozonatorów możemy używać w warunkach domowych. Dosyć często ludzie mówią o ozonowaniu żywności, ubrań, pomieszczeń. Poza domem praktycznie wszędzie – to są przedszkola, żłobki, szkoły, szpitale, przychodnie – gdzie możemy mieć do czynienia z wirusem, z bakterią, pleśnią czy grzybem, możemy zastosować ozonator – zapewnia prof. Damian Gąsiorek, prodziekan ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Dla takich celów zostało również przeznaczone urządzenie przygotowane przez naukowców Politechniki Śląskiej. Prototyp ozonatora wykonali dr inż. Wojciech Danek, dr inż. Tomasz Machoczek oraz doktorant mgr inż. Sebastian Sławski, a prace wsparła firma APA.

Więcej przeczytasz na stronie Tygodnika Regionalnego Nowiny www.nowiny.rybnik.pl