A A+ A++

#zCPNwdomu: Manualne

Autor: AK     Publikacja: 30.04.2021     Aktualizacja: 21.02.2024

Manualne

Instrumenty muzyczne – coś z niczego

Czy odgłosy jakie zapewnili nam twórcy Gwiezdnych Wojen podczas orbitalnych bitew w rzeczywistości moglibyśmy usłyszeć? Otóż nie… 

W kosmosie panuje próżnia, to znaczy, że nie ma tam cząstek, które mogłyby drgać a to właśnie drgania cząsteczek odpowiadają za wrażania słuchowe tzn. dźwięk. Dlatego nawet najczulszy mikrofon, który umieścilibyśmy w kosmosie nie zarejestrowałby żadnego dźwięku. Na szczęcie na Ziemi nie mam z tym problemu dzięki instrumentom muzycznym możemy słuchać pięknych kompozycji dźwiękowych. Dlatego proponujemy Wam skonstruowanie własnego instrumentu muzycznego z tego co każdy z Was znajdzie u siebie w domu i w ten sposób rozpocząć swoją przygodę muzyczną.

Drzewko

Wspólnie #zCPNwdomu możecie zrobić swoje własne drzewo.
A tak właściwie to dlaczego liście są zielone? 

Źródłem zielonego koloru liści jest barwnik – chlorofil, którego zadanie jest dużo ważniejsza niż tylko nadanie liściom zielonej barwy… Chlorofil uczestniczy w produkcji pożywienia dla roślin w procesie zwanym fotosyntezą. W procesie tym pod wpływem światła z wody i dwutlenku węgla powstaje cukier (najczęściej sacharoza i skrobia, które są dobrze znane z kuchni) oraz tlen, który później my wykorzystujemy do oddychania. 

Czy wiesz, że…
Drzewa liściaste są mniej odporne na mróz niż drzewa iglaste. Liście zawierają dużo wody i ich powierzchnia jest większa niż powierzchnia igieł. Ponadto liście nie mają warstwy ochronnej, zabezpieczającej je przed niską temperaturą otoczenia. Dlatego jesienią, aby uniknąć uszkodzeń (głownie w strefie klimatów umiarkowanych), drzewa liściaste wchodzą w okres spoczynku. W tym celu zrzucają liście i odprowadzają soki z pędów.

Decoupage na szkle

Pora rozpocząć przygodę z decoupage. Dla osób, które nigdy nie spotkały się z tą techniką wyjaśniamy, że polega ona na ozdabianiu odpowiednio przygotowanej powierzchni wzorami z bardzo cienkiego papieru, zwykle serwetek.

My pokażemy Wam, jak ozdobić szklane naczynia, ale technika ta pozwala również na ozdabianie przedmiotów wykonanych z drewna, metalu, ceramiki, czy tkanin. Co ciekawe, technikę decoupage w swoich pracach wykorzystywał m.in. Pablo Picasso. 

Bransoletka

Diamenty, jak inne kamienie szlachetne są bardzo rzadkimi i wartościowym minerałami, odznaczającymi się silnym połyskiem, dużą trwałością i twardością. Ale jeśli spojrzymy na budowę diamentów do zobaczymy węgiel…

ponieważ są one jedną z odmian tzw. alotropowych węgla, czyli zbudowane są z węgla, jednak posiadają odmienną strukturę krystaliczną oraz właściwości fizyczne i chemiczne. Inną odmianą alotropową węgla jest grafit, który możecie spotkać w ołówkach. O wartości diamentów może świadczyć fakt, że najdroższa bransoletka zawierająca m.in. diamenty została sprzedana za 12 mln dolarów (ponad 44 mln zł), a my proponujemy Wam zrobić swoją własną bransoletkę może nie tak kosztowną, ale równie efektowną. Będziecie potrzebowali tylko trochę sznurka Bawcie się dobrze!

Ozdoby świąteczne z zimnej porcelany

Przychodzimy z pomocą do wszystkich osób, które nie mają pomysłu na ozdoby świąteczne.

Wspólnie #zCPNwdomu zrób swoje własne ozdoby wykorzystując zimną porcelanę. Technika ta jest znana od połowy XVIII wieku, a swoją największą popularność zyskała w takich krajach jak Portugalia, Meksyk i Wielkiej Brytania. Uwaga, ozdoby wykonane z zimnej porcelany nie nadają się do ogrodu – warunki atmosferyczne źle wpływają na ten materiał.

Witrażykowy aniołek

Łacińskie słowo vitrum, czyli szkło to prawdopodobnie źródło pochodzenia nazwy witraż, podobnie jak sama technika barwionego szkła, która uformowała się w VI wieku naszej ery. 

Kolorowe fragmenty szkła umieszczano w oknach, a praktyka układania ich w wizerunki pochodzi zapewne od bizantyjskich mozaik i kojarzy nam się głownie z budownictwem sakralnym. My #zCPNwdomu chcemy pokazać Wam, jak można zrobić własny witraż o dowolnej tematyce.

MOZAIKOWA PODKŁADKA

Proponujemy zrobienie swojej mozaiki. Wykonana podkładka będzie na pewno bardzo nowoczesna, ale sama technika dekoracyjna, czyli układanie wzorów i obrazów z małych elementów, jest znana już od starożytności. 

Najstarsze mozaiki, te odnalezione w Uruk (płd. Mezopotamia; teraz Irak), były ozdobami ściennymi. Ich elementy składowe były produkowane z palonej gliny w kształcie stożków (tzw. mozaika sztyftowa). Pochodzą prawdopodobnie z IV-III wieku p.n.e. Mozaiki z Uruk były w kolorach czarnym, czerwonym i białym

SOWA – MĄDRA GŁOWA

Płomykówki, pójdźki i puszczyki często zamieszkują budowle na terenach zurbanizowanych? 

Ponieważ sowy nie budują gniazd wykorzystują dostępne nisze i zakamarki budynków. Płomykówka i puszczyk zamieszkują często obszerne strychy, ale można je spotkać również w niewielkich zakamarkach budynków. Pójdźka natomiast preferuje niewielkie nisze w elewacji budynku lub gnieździ się za otworami w stropodachach. Sowy nie są uciążliwym współlokatorami, dlatego jeśli w Waszym sąsiedztwie mieszka jakaś sowa, nie przeszkadzajcie jej. Płomykówka jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem w naszym kraju, pójdźka też również jest dość rzadka. Puszczyki są stosunkowo liczne w naszym kraju, ale za to zjadają gryzonie, więc będą pożyteczne.
Źródło: http://katowice.rdos.gov.pl/files/artykuly/24622/sowa.pdf 

ZRÓB SOBIE MASECZKĘ OCHRONNĄ

Zobacz jak uszyć maseczkę ochronną.  My użyliśmy maszyny do szycia, ale ręcznie też dacie radę. Pamiętajcie też o zasadach zakładania i zdejmowania maseczek!

 Pamiętajcie też o zasadach zakładania i zdejmowania maseczek!

  • Zanim zabierzesz się za zakładanie maseczki umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj je środkiem z wysokoprocentowym alkoholem.
  • Maska powinna przylegać jak najbardziej do twarzy, więc starannie zakryj nią nos i usta.
  • Staraj się nie dotykać maseczki podczas jej noszenia. Jeśli już Ci się zdarzy jej dotknąć – umyj lub zdezynfekuj ręce.
  • Nie noś wilgotnej maseczki – wymień ją na nową, suchą.
  • Jeśli używasz masek jednorazowych, nie używaj ich ponownie.
  • Żeby zdjąć maseczkę, chwyć ją od tyłu za wiązanie, ale nie dotykaj jej przedniej powierzchni. Jeśli to maseczka jednorazowa – po jej zdjęciu wyrzuć ją do zamykanego kosza na śmieci, jeśli wielorazowa – wypierz.
  • Pamiętaj o umyciu rąk po tej procedurze wodą z mydłem lub zdezynfekuj je środkiem na bazie alkoholu.

JAK ZROBIĆ NIEZWYKŁĄ PISANKĘ?

Pisanki, kraszanki, drapanki czyli jajka przeróżnie zdobione to nieodłączny element Świąt Wielkanocnych. Symbolizują ciągłość życia i jego odnawianie się. 

Kiedyś barwiono je naturalnymi barwnikami – łupinami cebuli na brązowo, liśćmi klonu na czarno, czy młodym zbożem na zielono. Teraz metod zdobienia jest mnóstwo, w zależności od regionu i … fantazji. My polecamy wyklejanie sznurkiem. 

Stroik wielkanocny

Bazie, inaczej kotki, to typ kwiatostanu, czyli takiego zbioru kwiatów, które są osadzone na wspólnej osi. Mają one różny kolor i kształt, co pozwala precyzyjnie identyfikować drzewa, do których należą.

JAK ZROBIĆ OZDOBNY WAZON Z BUTELKI?

Wiecie, że wazon to nie tylko wysokie naczynie na kwiaty, ale również element architektoniczny? Wazony w architekturze są albo wolnostojące, albo jako bezpośrednio połączone z budowlą jako zwieńczenie np. balustrady. Ten proponowany w filmie jest nawet „wolnowiszący” 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie