Doktoraty we współpracy międzynarodowej
Czym jest Cotutelle?
Cotutelle to program współpracy międzyuczelnianej, który umożliwia doktorantom realizację badań i przygotowanie rozprawy doktorskiej pod opieką dwóch uczelni – macierzystej oraz partnerskiej (w tym uczelni zagranicznej). Taka współpraca jest formalizowana przez podpisanie umowy cotutelle, która określa warunki, na jakich odbywa się wspólna opieka naukowa nad doktoratem.
Dzięki umowie cotutelle doktorant może:
Zrealizować program kształcenia na obu uczelniach, zdobywając wszechstronne doświadczenie oraz korzyści wynikające z dostępu do zaplecza badawczego i infrastruktury obu instytucji.
Napisać jedną rozprawę doktorską, której obrona odbywa się przed wspólną komisją doktorską powołaną przez obie uczelnie.
Uzyskać podwójny tytuł doktora: po pomyślnie przeprowadzonej obronie doktorant otrzymuje stopień naukowy nadany zarówno przez uczelnię macierzystą, jak i partnerską.
Dzięki programowi cotutelle doktoranci mogą realizować ambitne projekty badawcze we współpracy z wybitnymi specjalistami z różnych krajów, co zwiększa ich szanse na rozwój kariery naukowej na arenie międzynarodowej.
Przepisy regulujące wspólne postępowania doktorskie:
- ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
- rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 21 września 2018 r. w sprawie dyplomów doktorskich, dyplomów habilitacyjnych i legitymacji doktoranta;
- UCHWAŁA NR 43/2023 SENATU POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ z dnia 25 września 2023r. w sprawie Regulaminu w zakresie nadania stopnia doktora