REGULAMIN WYJAZDÓW DLA DOKTORANTÓW WSPÓLNEJ SZKOŁY DOKTORSKIEJ
W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+
- O wyjazd w ramach programu Erasmus+ mogą ubiegać się doktoranci odbywający kształcenie w Szkole Doktorów.
- Doktorant ustala porozumienie o programie praktyk (Learning Agreement - LA) pod kierunkiem Szkoły Doktorów i swojego opiekuna naukowego. Dotyczy to także wszelkich zmian w LA podejmowanych w trakcie stażu w uczelni partnerskiej.
- Rekrutacja na wyjazd w ramach programu Erasmus+ odbywa się w sposób ciągły. Doktorant składa dokumenty aplikacyjne (wniosek o wyjazd - PhD Student Application Form, porozumienie o programie stażu (Learning Agreement), zaświadczenie sekretariatu Szkoły Doktorów, opinia promotora) do koordynatora Szkoły Doktorów ds. Współpracy Międzynarodowej.
- Decyzję o ewentualnym przedłużeniu pobytu doktoranta w uczelni przyjmującej i związaną z tym zmianę w LA podejmuje Szkoła Doktorów. Decyzja ta musi zostać skonsultowana z Działem Współpracy z Zagranicą – Sekcją Wymiany Międzynarodowej pod względem możliwości finansowania przedłużonego okresu pobytu.
- Szkoła Doktorów rozlicza pobyt doktoranta w zakresie wykonania założonego programu stażu, co doktorant potwierdza przedłożeniem dokumentu Learning Agreement for Traineeships.
- Szkoła Doktorów przekazuje do Działu Współpracy z Zagranicą - Sekcji Wymiany Międzynarodowej pisemną informację o zaliczeniu bądź niezaliczeniu pobytu doktoranta w uczelni partnerskiej, co związane jest z finansowym rozliczeniem pobytu.
- Doktorant jest zobligowany dokonać w Dziale Współpracy z Zagranicą - Sekcji Wymiany Międzynarodowej rozliczenia finansowego związanego z jego pobytem na stażu.
- Stypendium przyznawane w programie Erasmus+ ma charakter uzupełniający i jest przeznaczone na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z wyjazdem i pobytem w uczelni zagranicznej. Stypendium ma charakter ryczałtowy, a jego wysokość uzależniona jest od kraju instytucji przyjmującej i długości pobytu. Stawki stypendialne zamieszczone są na stronie internetowej Sekcji Wymiany Międzynarodowej.
- Wypłata stypendiów krajowych, do których doktorant nabył prawo przed wyjazdem, będzie kontynuowana w czasie pobytu doktoranta w uczelni zagranicznej.
- Wypłacenie stypendium Erasmus+ będzie następowało w dwóch ratach: 90% i 10% (pierwsza rata po podpisaniu umowy i druga po rozliczeniu się z wyjazdu) w postaci przelewu na podane przez doktoranta konto. Stypendia z programu Erasmus+ wypłacane są w walucie Euro.
- Najpóźniej do 30 dni po zakończeniu pobytu w uczelni partnerskiej doktorant zobowiązany jest dostarczyć do sekretariatu Szkoły Doktorów oraz Sekcji Wymiany Międzynarodowej dokument Learning Agreement for Traineeships - część after mobility.
- Po spełnieniu ww. warunków nastąpi rozliczenie finansowe stypendium. Niespełnienie powyższych warunków może stanowić podstawę do żądania przez uczelnię macierzystą zwrotu części lub całości otrzymanego stypendium.
- Uczelnia macierzysta nie zapewnia ubezpieczenia ani zakwaterowania na czas pobytu w uczelni przyjmującej.
- W przypadku, kiedy stypendium zostanie wypłacone a wyjazd nie zostanie zrealizowany uczestnik programu zobowiązany jest do niezwłocznego zwrotu pełnej kwoty otrzymanego stypendium.
W trosce o jakość realizowanych mobilności i zapewnienie uczestnikom możliwości nabycia kompetencji wskazanych jako kluczowe dla programu Erasmus+ doktoranci nie mogą realizować mobilności w kraju pochodzenia lub innym, gdzie język urzędowy jest ich językiem ojczystym, pomimo faktu, iż studiują w uczelni, która znajduje się w kraju innym niż kraj pochodzenia lub odbywania mobilności.