A A+ A++

Home

Program studiów

Rekrutacja

Harmonogram

Wykładowcy

Kontakt

Gospodarka Odpadami - III semestralne studia podyplomowe dla nauczycieli

Wykładowcy

 

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Pikoń
Kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Opadów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Ekspert Komisji Europejskiej w zakresie ewaluacji śladu węglowego. Autor ponad 200 publikacji naukowych i kierownik kilkudziesięciu projektów badawczych europejskich i krajowych z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym, analizy wpływu na środowisko  oraz transformacji energetycznej.
Obszar badawczy: Inżynieria: inżynieria środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym, ocena oddziaływania na środowisko, analiza cyklu życia (LCA), gospodarka odpadami, przetwarzanie odpadów na energię, energetyka, odnawialne źródła energii, paliwa alternatywne, ochrona środowiska.
Dydaktyka: Nauczanie oparte na studiach przypadku, edukacja oparta na wyzwaniach, nauczanie projektowe.
 
Kontakt: krzysztof.pikon@polsl.pl / telefon: 32 237 12 13 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 129

 

 

Prof. dr hab. inż.Mariusz Dudziak
Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Członek Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Membranowego. Autor lub współautor publikacji w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych oraz licznych komunikatów konferencyjnych.
Obszar badań i zainteresowań naukowych dotyczy zastosowania różnych procesów fizykochemicznych w technologii oczyszczania wód i ścieków zawierających substancje aktywne biologiczne. 
 
 
Kontakt: mariusz.dudziak@polsl.pl / telefon: 32 237 23 10 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 123
Dalsze informacje→         

 

 

Dr hab. Małgorzata Dobrowolska, prof. PŚ
Dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Śląskiej.
Psycholog biznesu, profesor Politechniki Śląskiej, prezes spółki spin off Politechniki Śląskiej Pro-Lab oraz Centrum Edukacji i Pomocy Psychologicznej Pro-Inwest. Doradza organizacjom i ich liderom w procesie wprowadzania innowacji i adaptacji do zmieniającego się świata, zwracając szczególną uwagę na ludzki aspekt zmian technologicznych. Posiada doktorat i habilitację w obszarze postępu technologicznego i społecznego, a także tytuł MBA. Jej główne zainteresowania naukowe i wdrożeniowe związane są z czynnikiem ludzkim w transformacjach przyszłości – transformacji cyfrowej i energetycznej.
 
 
Kontakt: malgorzata.dobrowolska@polsl.pl / telefon: 32 400 39 49
Wydział Organizacji i Zarządzania, ul. Hutnicza 9-9A, pokój 115

 

 

Mgr Grażyna Maszniew
Dyrektor Centrum Obsługi Studiów
 
 
 
 
Kontakt: grażyna.maszniew@polsl.pl / telefon: 32 237 10 79
Centrum Obsługi Studiów, ul. Akademicka 2A, pokój 278
Dalsze informacje→         Linkedin→

 

 

Mgr Beata Borszcz-Grela
Kierownik Działu Zasobów Osobowych
 
 
 
 
Kontakt: beata.borszcz-grela@polsl.pl / telefon: 32 237 13 72
Dział Zasobów Osobowych, ul. Konarskiego 18, pokój 341
Dalsze informacje→         Linkedin→

 

 

Dr inż. Monika Blaszczok
Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 20 lat związana z tematyką bezpieczeństwa i higieny pracy. Autor podręcznika akademickiego pt.: „Ergonomia bezpiecznej i higienicznej pracy”. Wykonawca audytów ergonomicznych stanowisk pracy. Członek PTErg (Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego).
Obszar badawczy: inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria środowiska.
Dydaktyka: nauczanie oparte na studiach przypadku, edukacja oparta na wyzwaniach, nauczanie projektowe.
 
 
 
 
Kontakt: monika.blaszczok@polsl.pl / telefon: 32 237 25 97 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 234

 

 

Mgr inż. Krzysztof Fitrzyk
Audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania zgodnego z ISO 14001:2015, ISO 45001:2018.
Absolwent Politechniki Śląskiej, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, ekspert w zakresie przepisów prawa środowiska ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki odpadami od 24 lat. Posiada praktyczną wiedzę w zakresie wymagań i obowiązków dla przedsiębiorstwa przemysłowego oraz wieloletnie praktyczne doświadczenie wykładowcy i szkoleniowca w zakresie ochrony środowiska. Główny Specjalista (w latach: 2002-2015) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Uczestnik grup roboczych przy Ministerstwie Środowiska. Obecnie osoba odpowiedzialna za sprawy ochrony środowiska w NGK CERAMICS POLSKA Sp. z o.o. będącym częścią międzynarodowej grupy spółek NGK INSULATORS, LTD., światowego lidera w produkcji materiałów technologicznych. 
 
 
NGK Ceramics Polska Sp z o.o.
       Linkedin→

 

 

Prof. dr hab. inż. Mohamed Alwaeli
Pracownik  Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Audytor Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie EU Environmental Technology Verification (ETV). Autor ponad 100 publikacji naukowych krajowych i międzynarodowych z zakresu gospodarki odpadami i recyklingu. Jest wśród najbardziej wpływowych 2% naukowców na świecie pod kątem przyjętych wskaźników cytowań ich publikacji. Na podstawie Top Scholar, jest wśród 0,5% najlepszych  uczonych na  świecie i zajmuje 95 miejsce w zakresie ochrony środowiska i 348 miejsce w zakresie recyklingu.
Obszar badawczy: inżynieria środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym, gospodarka odpadami, recykling odpadów, ochrona środowiska.
Dydaktyka: nauczanie oparte na studiach przypadku, edukacja oparta na wyzwaniach, nauczanie projektowe.
 
Kontakt: mohamed.alwaeli@polsl.pl / telefon: 32 237 21 15 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 238

 

 

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Gaska
Aktywność naukowa jest związana z rozwiązywaniem problemów badawczych wpisujących się w nurt współczesnych badań (w szczególności w obszarach SMART determinujących dynamiczny rozwój miast inteligentnych - SMART Cities) w zakresie wykorzystania zaawansowanych metod predykcyjnej analizy danych oraz sztucznej inteligencji w zagadnieniach monitoringu, predykcyjnej diagnostyki maszyn i urządzeń oraz inferencyjnego i predykcyjnego sterowania procesami technologicznymi infrastruktury systemu gospodarki obiegu zamkniętego (iGOZ) rozwiązujących problem optymalnego sterowania dla inteligentnych obiektów dynamicznych z logiczną reprezentacją wiedzy o procesie, obiekcie sterowania i sterowaniu.
 
Kontakt: krzysztof.gaska@polsl.pl / telefon: 32 237 11 94 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 

 

 

Dr hab. inż. Ewa Brągoszewska, prof. PŚ
 
Dydaktyka: Nauczanie oparte na studiach przypadku, edukacja oparta na wyzwaniach, nauczanie projektowe.
 
Kontakt: ewa.bragoszewska@polsl.pl / telefon: 32 237 27 62 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 238a

 

 

Dr hab. inż. Monika Czop, prof. PŚ
Adiunkt w Katedrze Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Opadów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Autorka i współautorka ponad 130 publikacji naukowych i dydaktycznych. Certyfikowany i akredytowany tutor.
Obszar badawczy: gospodarka odpadami, gospodarka o obiegu zamkniętym - zamykanie obiegów, wykorzystanie odpadów pokonsumenckich w budownictwie (np. odpadów po procesie termicznej degradacji zmieszanej frakcji komunalnej, odpadowych piasków itp.), ponowne wykorzystanie i recykling odpadowych tworzyw sztucznych, właściwości fizyczne i chemiczne stałych paliw z odpadów dla energetyki zawodowej.
Dydaktyka:nauczanie oparte na myśleniu projektowym i problemowym, nauczanie skoncentrowane na działaniu (learning by doing)
 
Kontakt: monika.czop@polsl.pl / telefon: 32 237 21 04 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 126

 

 

Dr hab. inż. Tomasz Jaworski, prof. PŚ
Pracownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Opadów Politechniki Śląskiej w Gliwicach.  Autor ponad 100 publikacji naukowych w tym dwóch samodzielnych monografii i wynalazków.  Kierownik Studiów Podyplomowych -"Gospodarka odpadami". Audytor Systemów Zarządzania Środowiskiem, Jakością i bhp.  Ponad 20 letnia praktyka przemysłowa w dużej spółce akcyjnej. 
Obszar badawczy: inżynieria środowiska, i energetyka. W tym: gospodarka odpadami, gospodarka o obiegu zamkniętym, termiczne przeksztalcanie odpadów a OŹE i GOZ, energetyczne wykorzystanie odpadow, technika fliudalna w inżynierii środowiska i energetyce, ochrona środowiska.
Dydaktyka: nauczanie oparte na studiach przypadku, edukacja oparta na wyzwaniach, nauczanie praktyczne i projektowe.
 
Kontakt: tomasz.jaworski@polsl.pl / telefon: 32 237 21 22 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 239a

 

 

 

Dr hab. inż. Andrzej Wandrasz
Obszar badawczy: procesy i urządzenia gospodarki odpadami 
 
 
Kontakt: andrzej.wandrasz@polsl.pl / telefon: 32 237 15 57 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 130

 

 

Dr n. społ. Anna Waligóra
Adiunkt w Katedrze Inżynierii Produkcji na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Metodyk nauczania, pedeutolog, specjalista z zakresu dydaktyki szkoły wyższej. Pedagog, specjalistka w zakresie edukacji włączającej i integracyjnej.  Autorka ponad 60 publikacji naukowych i kierownik kilkunastu projektów dydaktycznych i badawczych. Wykonawca w projektach związanych z doskonaleniem procesów dydaktycznych i podnoszeniem jakości kształcenia w uczelni technicznej. Realizatorka licznych szkoleń, warsztatów i seminariów doskonalących kompetencje dydaktyczne nauczycieli.
Obszar badawczy: edukacja, dydaktyka szkoły wyższej, zarządzanie projektami.
Dydaktyka: kształcenie zorientowane projektowo, dydaktyka ogólna, ewaluacja kształtująca.
 
Kontakt: anna.waligóra@polsl.pl / telefon: +48 692 356 676 
Wydział Organizacji i Zarządzania 
ul. Hutnicza 9, pok. 113
Dalsze informacje→         

 

 

Dr inż. Wojciech Hryb
Obszar badawczy: procesy i urządzenia gospodarki odpadami
 
 
 
 
 
Kontakt: wojciech.hryb@polsl.pl / telefon: 32 237 15 57 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 130

 

 

Dr  inż. Małgorzata Kajda-Szcześniak
Adiunkt w Katedrze Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Autorka i współautorka ponad 64 publikacji naukowych. Obsługa administracyjno-techniczna studiów podyplomowych Gospodarka odpadami.
Obszar badawczy: Gospodarka odpadami, analiza możliwości wykorzystania drewna poużytkowego, odpadów drewnopochodnych i winylowych z sektora remontowo-budowlanego w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego, właściwości fizykochemiczne odpadów i paliw z odpadów.
Dydaktyka: nauczanie oparte na studiach przypadku oraz nauczanie skupione na działaniu i praktyce.
 
Kontakt: malgorzata.kajda-szczesniak@polsl.pl / telefon: 32 237 21 14 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 239
Dalsze informacje→         

 

 

Dr  inż. Michał Kozioł
Wieloletni pracownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Opadów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Autor i współautor ponad 100 publikacji naukowych. Realizator kilkudziesięciu projektów naukowych i badawczych zleconych przez podmioty gospodarcze oraz jednostki administracji samorządowej i rządowej. Wykładowca kilku studiów podyplomowych, autor i realizator szeregu wykładów zamawianych oraz szkoleń. Ekspert w zakresie weryfikacji technologii środowiskowych (EU ETV).
Obszar badawczy: gospodarka odpadami komunalnymi i niebezpiecznymi ze szczególnym uwzględnieniem energetycznego wykorzystania odpadów, zagospodarowanie osadów ściekowych, ekonomiczne aspekty procesów z zakresu inżynierii środowiska i energetyki, energetyka odnawialna, unieszkodliwianie odpadów medycznych, gospodarka o obiegu zamkniętym, wybrane zagadnienia ochrony środowiska (zanieczyszczenia gazowe i stałe).
Dydaktyka, m.in.: nauczanie oparte na studiach przypadku, edukacja oparta na wyzwaniach, nauczanie projektowe, zajęcia laboratoryjne, obozy naukowe.
 
Kontakt: michal.koziol@polsl.pl / telefon: 32 237 11 23 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 240

 

 

Dr inż. Marcin Rafał Landrat
Adiunkt w Katedrze Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Opadów Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
 
 
 
 
 
Kontakt: marcin.landrat@polsl.pl / telefon: 32 237 12 93 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 124a

 

 

Dr inż. Nikolina Poranek
Adiunkt w Katedrze Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Politechniki Śląskie. Autorka lub współautorka publikacji w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych oraz licznych komunikatów konferencyjnych międzynarodowych, krajowych i branżowych. Beneficjentka Diamentowego Grantu i Stypendystka Ministra. Utytułowana Liderem Technologii przez Centrum Inkubacji i Transferu Technologii. Popularyzatorka nauki - Wiedza NieWykuta.
Obszar badawczy: inżynieria środowiska, gospodarka o obiegu zamkniętym, analiza cyklu życia (LCA), materiały budowlane i budownictwo materiałowe, gospodarka odpadami, energetyka, ochrona środowiska.
 
 
Kontakt: nikolina.poranek@polsl.pl / telefon: 32 237 12 13 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 237

 

 

Dr inż. Waldemar Ścierski
Starszy specjalista naukowo-techniczny w Katedrze Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Opadów Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Obszarbadawczy: gospodarka odpadami komunalnymi i niebezpiecznymi, badanie procesów suszenia, zgazowania, odgazowania i spalania paliw oraz substancji odpadowych, badania właściwości fizykochemicznych substancji stałych oraz ciekłych z uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych, zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych, badania mułów i osadów dennych z cieków i zbiorników wodnych, techniki pomiarowe i aparatura kontrolno-pomiarowa, maszyny i urządzenia ochrony środowiska, autor 81 publikacji naukowych.
Dydaktyka: opiekun Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
 
 
Kontakt: waldemar.scierski@polsl.pl / telefon: 32 237 11 23 
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, ul. Konarskiego 18, pokój 240
Dalsze informacje→         

 

 

Studia podyplomowe są organizowane przez:

Partnerem jest:

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie