Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej pozyskał projekt międzynarodowy w ramach konkursu M-ERA.NET 3 Call 2022 na łączną kwotę 2.789.075,21 zł, który realizowany jest pod kierownictwem dr hab. inż. Marcina Basiagi, prof. PŚ.
Niniejszy projekt pod nazwą „Zaawansowane metamateriały dedykowane do operacji sercowo-naczyniowych w celu zminimalizowania urazów tkanek” wykonywany jest przy udziale dziewięciu konsorcjantów, w tym czterech zagranicznych (trzech z Austrii, jednego z Turcji).
W skład konsorcjum oprócz Politechniki Śląskiej, która jest liderem, wchodzą następujące jednostki: Chirstom Marcin i Marek Dyner s.c., Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, Polymer Competence Center Leoben, JOANNEUM RESEARCH Forschungsgesellschaft mbH, DISTECH Disruptive Technologies GmbH oraz Kocaeli University.
Głównym celem projektu jest wytworzenie narzędzia chirurgicznego nowej generacji z zabezpieczeniem przed przeciążeniem i wykrywaniem naprężeń w celu kontrolowania nacisku na tkanki, jako podstawa do jej bezurazowego chwytania. Projekt zakłada zastosowanie nowoczesnych biokompatybilnych, atraumatycznych metamateriałów, powłok i czujników na powierzchniach roboczych narzędzi, zapewniających bezpieczne chwytanie tkanek - powiedział dr hab. inż. Marcin Basiaga, prof. PŚ.
Więcej na temat projektu można znaleźć tutaj.