Autor: Aleksandra Badura Publikacja: 06.03.2023 Aktualizacja: 20.02.2024

Kierunek inżynieria biomedyczna z Certyfikatem Doskonałości Kształcenia!

Z radością informujemy, że decyzją Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 23 lutego 2023 roku kierunek inżynieria biomedyczna, prowadzony przez Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej uzyskał Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii "Doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunku". Decyzja jest efektem wizytacji PKA, która odbyła się w 2022 roku, a obejmowała akredytację za okres 2016-2022.

O wadze wyróżnienia świadczy fakt, że PKA przyznaje przeciętnie ok. 20 certyfikatów rocznie, a dotyczy to wszystkich uczelni w Polsce i wszystkich prowadzonych kierunków studiów, związanych ze wszystkimi dziedzinami nauk.

Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy rzetelną i profesjonalną pracą przysłużyli się do tego sukcesu! Oprócz pozytywnej oceny w ujęciu ściśle merytorycznym, komisja PKA wizytująca nasz kierunek podkreślała pasję i znakomitą atmosferę wyczuwalną podczas spotkań z nauczycielami i studentami.

mozaika2_png.png (1,07 MB)

Certyfikaty PKA, jedynej instytucji formalnie i prawnie uprawnionej do oceniania kierunków studiów, są przyznawane w czterech kategoriach:
1. Doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunku
2. Zawsze dla studenta − doskonałość we wsparciu rozwoju studentów
3. Otwarty na świat − doskonałość we współpracy międzynarodowej
4. Partner dla rozwoju − doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym

Nasz kierunek został wyróżniony w pierwszej kategorii. Wniosek o wyróżnienie kierunku tym certyfikatem uwarunkowany jest wyszczególnieniem w raporcie z wizytacji dobrych praktyk odnoszących się do następujących kryteriów: 1) konstrukcja programu studiów: koncepcja, cele kształcenia i efekty uczenia się; 2) realizacja programu studiów: treści programowe, harmonogram realizacji programu studiów oraz formy i organizacja zajęć, metody kształcenia, praktyki zawodowe, organizacja procesu nauczania i uczenia się; 3) przyjęcie na studia, weryfikacja osiągnięcia przez studentów efektów uczenia się, zaliczanie poszczególnych semestrów i lat oraz dyplomowanie; 4) kompetencje, doświadczenie, kwalifikacje i liczebność kadry prowadzącej kształcenie oraz rozwój i doskonalenie kadry; 5) infrastruktura i zasoby edukacyjne wykorzystywane w realizacji programu studiów oraz ich doskonalenie; 10) polityka jakości, projektowanie, zatwierdzanie, monitorowanie, przegląd i doskonalenie programu studiów.

Jednostki, które prowadzą kierunki wyróżnione przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej certyfikatem, wdrażają skuteczne, innowacyjne oraz godne naśladowania rozwiązania sprzyjające jakości kształcenia, charakteryzujące się w szczególności:
- skutecznością, to jest zdolnością osiągania celów w sferze doskonalenia jakości kształcenia;
- uniwersalnością, to jest możliwością przenoszenia do innych uczelni;
- innowacyjnością, to jest nowatorskim charakterem w sferze doskonalenia jakości kształcenia;
- wzorcowością, to jest możliwością bycia punktem odniesienia;
- etycznością, to jest zgodnością z normami i wartościami etycznymi oraz zasadami odpowiedzialności społecznej;
- trwałością, to jest powtarzalnością i trwałością wpływu na doskonalenie jakości kształcenia.

Więcej informacji o Certyfikatach Doskonałości Kształcenia można znaleźć na stronie PKA.

1698408725032-e8f898f7-8912-4b3c-b2f5-20aa1edf600f_1.png (289,37 kB)

mozaika1_png.png (1,13 MB)

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58