Z radością informujemy, że decyzją Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 23 lutego 2023 roku kierunek inżynieria biomedyczna, prowadzony przez Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej uzyskał Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii "Doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunku". Decyzja jest efektem wizytacji PKA, która odbyła się w 2022 roku, a obejmowała akredytację za okres 2016-2022.
O wadze wyróżnienia świadczy fakt, że PKA przyznaje przeciętnie ok. 20 certyfikatów rocznie, a dotyczy to wszystkich uczelni w Polsce i wszystkich prowadzonych kierunków studiów, związanych ze wszystkimi dziedzinami nauk.
Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy rzetelną i profesjonalną pracą przysłużyli się do tego sukcesu! Oprócz pozytywnej oceny w ujęciu ściśle merytorycznym, komisja PKA wizytująca nasz kierunek podkreślała pasję i znakomitą atmosferę wyczuwalną podczas spotkań z nauczycielami i studentami.

Certyfikaty PKA, jedynej instytucji formalnie i prawnie uprawnionej do oceniania kierunków studiów, są przyznawane w czterech kategoriach:
1. Doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunku
2. Zawsze dla studenta − doskonałość we wsparciu rozwoju studentów
3. Otwarty na świat − doskonałość we współpracy międzynarodowej
4. Partner dla rozwoju − doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym
Nasz kierunek został wyróżniony w pierwszej kategorii. Wniosek o wyróżnienie kierunku tym certyfikatem uwarunkowany jest wyszczególnieniem w raporcie z wizytacji dobrych praktyk odnoszących się do następujących kryteriów: 1) konstrukcja programu studiów: koncepcja, cele kształcenia i efekty uczenia się; 2) realizacja programu studiów: treści programowe, harmonogram realizacji programu studiów oraz formy i organizacja zajęć, metody kształcenia, praktyki zawodowe, organizacja procesu nauczania i uczenia się; 3) przyjęcie na studia, weryfikacja osiągnięcia przez studentów efektów uczenia się, zaliczanie poszczególnych semestrów i lat oraz dyplomowanie; 4) kompetencje, doświadczenie, kwalifikacje i liczebność kadry prowadzącej kształcenie oraz rozwój i doskonalenie kadry; 5) infrastruktura i zasoby edukacyjne wykorzystywane w realizacji programu studiów oraz ich doskonalenie; 10) polityka jakości, projektowanie, zatwierdzanie, monitorowanie, przegląd i doskonalenie programu studiów.
Jednostki, które prowadzą kierunki wyróżnione przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej certyfikatem, wdrażają skuteczne, innowacyjne oraz godne naśladowania rozwiązania sprzyjające jakości kształcenia, charakteryzujące się w szczególności:
- skutecznością, to jest zdolnością osiągania celów w sferze doskonalenia jakości kształcenia;
- uniwersalnością, to jest możliwością przenoszenia do innych uczelni;
- innowacyjnością, to jest nowatorskim charakterem w sferze doskonalenia jakości kształcenia;
- wzorcowością, to jest możliwością bycia punktem odniesienia;
- etycznością, to jest zgodnością z normami i wartościami etycznymi oraz zasadami odpowiedzialności społecznej;
- trwałością, to jest powtarzalnością i trwałością wpływu na doskonalenie jakości kształcenia.
Więcej informacji o Certyfikatach Doskonałości Kształcenia można znaleźć na stronie PKA.

