Autor: Wiesław Merten Publikacja: 23.06.2023 Aktualizacja: 23.06.2023

XLIV Konferencja SPETO

W dniach 24-26 maja 2023 r. w Ustroniu odbyła się XLIV Konferencja z Podstaw Elektrotechniki i Teorii Obwodów SPETO organizowana przez naszą Katedrę przy współudziale:

• Instytutu Elektrotechniki Teoretycznej i Systemów Informatyczno-Pomiarowych Politechniki Warszawskiej,
  • Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej PTETIS - Oddział Gliwice-Opole.

Konferencja SPETO, organizowana pod patronatem Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Sekcji IEEE, jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych polskich konferencji poświęconych elektrotechnice.

Komitet programowy SPETO zaakceptował 61 artykuły, które zostały zaprezentowane w ramach sesji plenarnych oraz plakatowych. Artykuły ukażą się w monografii konferencyjnej oraz w czasopismach Przegląd Elektrotechniczny i Archives of Electrical Engineering. W konferencji wzięło udział 81 uczestników reprezentujących 11 uczelni, 2 instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz 9 firm.

Uroczystego otwarcia tegorocznej konferencji dokonał Przewodniczący Komitetu Programowego SPETO prof. Stefan Paszek wraz z Przewodniczącym Komitetu Elektrotechniki PAN prof. Marianem Łukaniszynem (Politechnika Opolska), członkiem Prezydium Komitetu Elektrotechniki PAN prof. Stanisławem Wincenciakiem (Politechnika Warszawska) oraz Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego SPETO dr. hab. inż. Dariuszem Grabowskim.

Po uroczystym otwarciu prof. Stefan Paszek i dr Krzysztof Sztymelski zaprezentowali referaty wspomnieniowe poświęcone pamięci prof. Mariana Pasko. Druga część sesji związana była z uroczystością 80. urodzin prof. Bernarda Barona. Najpierw prof. Stefan Paszek podsumował dorobek naukowy Jubilata, a następnie prof. Bernard Baron wygłosił referat zatytułowany „O pewnym sposobie modelowania matematycznego rezystancji zastępczej strefy przyelektrodowej pieca oporowo-łukowego”. Po krótkiej przerwie odbyło się otwarte zebranie Sekcji Teorii Pola i Obwodów Elektrycznych IV Wydziału PAN, na którym wygłoszone zostały dwa referaty: „Nowe modele pieca łukowego – opracowanie, porównanie oraz implementacja” (Dariusz Grabowski, Maciej Klimas) oraz „Modelowanie wyładowań elektrycznych w gazach” (Jacek Starzyński, Bartosz Chaber, Wiktor Łodyga).

dr inż. hab. Dariusz Grabowski, prof. P.Ś

GALERIA: