Start - Dostosowanie formy zaliczeń i egzaminów
Dostosowanie formy zaliczeń i egzaminów
Studenci i doktoranci z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o dostosowanie formy zaliczeń lub egzaminów. Dostosowanie formy może polegać między innymi na:
- zmianie formy z pisemnej na ustną lub z ustnej na pisemną,
- wydłużeniu czasu trwania zaliczeń lub egzaminów (maksymalnie o 50%),
- zdawaniu egzaminów z wykorzystaniem dostosowanego komputera albo z użyciem oprogramowania wspomagającego,
- korzystaniu w trakcie egzaminu lub zaliczenia ze specjalistycznego sprzętu, w tym ze sprzętu medycznego lub leków koniecznych ze względu na chorobę.
W razie potrzeby dostosowanie może przybrać również inne formy.
O dostosowanie formy zaliczeń lub egzaminów można zawnioskować do Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia za pośrednictwem Pełnomocnika Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami. O dostosowanie można zawnioskować również bezpośrednio na wydziale, składając uzasadniony wniosek do prodziekana ds. studenckich i kształcenia/zastępcy dyrektora ds. studenckich i kształcenia. W tym celu można wcześniej skontaktować się z wydziałowym pełnomocnikiem ds. osób z niepełnosprawnościami.
O dostosowanie formy egzaminów mogą zawnioskować również kandydaci na studia – w przypadku rekrutowania się na kierunki, na których obowiązuje sprawdzian lub egzamin wstępny.
Należy pamiętać, że dostosowanie formy zaliczeń lub egzaminów nie polega na rezygnacji z ich przeprowadzania ani na obniżeniu wymagań w stosunku do zdającego. Przed osobami z niepełnosprawnością stawiane są takie same wymagania jak przed innymi zdającymi. Ewentualne dostosowanie jest realizowane z zachowaniem równoważności sprawdzenia poziomu wiedzy i umiejętności, aby wszystkie osoby kształcące się osiągały te same efekty uczenia się.