MIRAMARE (Mechanisms of the inversed relationship between menarche age and radiation-induced breast and endometrial cancer) to międzynarodowy projekt badawczy realizowany w ramach programu EURATOM/PIANOFORTE, finansowany przez Komisję Europejską.
Cel i zakres badań
Projekt MIRAMARE skupia się na wyjaśnieniu mechanizmów odpowiedzialnych za obserwowaną w praktyce klinicznej zależność pomiędzy wiekiem pierwszej miesiączki a ryzykiem wystąpienia indukowanych napromienieniem nowotworów piersi i endometrium. Badania będą prowadzone na modelach komórkowych i zweryfikowane na danych. Naukowcy zbadają wpływ hormonów związanych z otyłością (np. leptyna) oraz hormonów płciowych (estrogen i progesteron) na komórki poddane promieniowaniu. Analizowane będą dwa scenariusze napromieniania: jednorazowo większą dawką oraz przewlekle niskimi dawkami. Analizy obejmą zmiany na poziomie epigenomu, genomu, starzenia się komórek, odpowiedzi immunologicznej oraz właściwości komórek macierzystych.
Oczekiwane rezultaty
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik bioinformatycznych i sztucznej inteligencji projekt dostarczy nowej wiedzy na temat wpływu otyłości i wieku pierwszej miesiączki na ryzyko nowotworów radiogennych. Wyniki badań mogą przyczynić się do skuteczniejszej profilaktyki nowotworów u kobiet oraz poszerzenia wiedzy w zakresie ochrony radiologicznej.
Partnerzy i uczestnicy projektu
- Lider: prof. Andrzej Wojcik
Stockholm University, Department of Molecular Biosciences, the Wenner-Gren Institute - dr Serge Candeias
CEA French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA) - prof. Umberto Galderisi
University of Campania - prof. Joanna Polanska
Silesian University of Technology, Department of Data Science and Engineering
Projekt wspierają również HQ Science z Wielkiej Brytanii oraz dr Christophe Badie z UK Health Security Agency.