W obliczu globalnych zagrożeń, takich jak pandemia Covid-19 oraz rosnące napięcia geopolityczne związane z bronią nuklearną, konieczne staje się przygotowanie na sytuacje awaryjne. Projekt "IDEA: bIological DosimEtry Assessment device" ma na celu stworzenie nowoczesnego urządzenia do oceny biologicznej dawki promieniowania, które znacząco poprawi reakcję na incydenty radiacyjne.
Obecnie brak jest narzędzia, które umożliwiałoby szybkie i skuteczne ocenienie narażenia na promieniowanie wielu osób jednocześnie, zwłaszcza tych, które nie mają fizycznego dozymetru. Aktualnie stosowane metody opierają się na analizie uszkodzeń chromosomów w komórkach krwi, co jest czasochłonne i nieefektywne w sytuacjach kryzysowych. W odpowiedzi na te wyzwania, projekt "IDEA" zakłada rozwój przenośnej platformy screeningowej, wykorzystującej nowoczesne technologie sekwencjonowania nanoporowego do wykrywania i kwantyfikacji ekspozycji na promieniowanie w próbkach krwi ludzkiej.
Do osób zaangażowanych w projekt wchodzą m.in.: dr Christophe Badie (UK Health Security Angency), dr Serge Candeias (CEA, French Alternative Energies and Atomic Energy Commission), dr Ales Tichy (University Hospital, Biomedical Research Centre), Stanislav Polozov (HQ Science) oraz z ramienia naszej Katedry: prof. dr hab. inż. Joanna Polańska i mgr inż. Tomasz Strzoda.
"IDEA" ma na celu zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki oceniamy i reagujemy na zagrożenia radiacyjne, zwiększając bezpieczeństwo i przygotowanie na przyszłe kryzysy.