Start - Aktualności

XXVI Giełda Minerałów, Skał i Skamieniałości
Muzeum Geologii Złóż na Wydziale Górnictwa i Geologii zaprasza na kolejną, XXVI już edycję Giełdy Minerałów, Skał i Skamieniałości połączoną z kiermaszem biżuterii i pamiątek, która odbędzie się 21 i 22 listopada 2009 r (sobota, niedziela) w godz. 10.00 – 18.00 na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej ul. Akademicka 2.
W trakcie trwania giełdy można oglądać i nabywać okazy minerałów i skamielin jak również wyroby z kamieni szlachetnych i ozdobnych, biżuterię tradycyjną i nowoczesną, lampy solne i witrażowe, wyroby rękodzielnicze i pamiątki mogące być oryginalnymi upominkami dla rodziny i przyjaciół.
Zapraszamy do zwiedzania naszej stałej ekspozycji muzealnej oraz nowej wystawy okresowej „Od łodzika do amonita”. Najnowsza wystawa poświęcona jest wymarłym głowonogom, głównie amonitom i składa się z postera oraz 119 skamielin.
Kolekcja przechowywana w magazynach muzeum nie była dotąd opracowana i wystawiana.
Ograniczona powierzchnia wystawiennicza wymusiła selekcję okazów, wybór padł na okazy najbardziej interesujące, najlepiej zachowane i obrazujące różnorodność głowonogów. Najliczniej reprezentowane są amonity właściwe, oprócz nich ekspozycja obejmuje łodziki, ortocerasy, klymenie, fylocerasy, lytocerasy, goniatyty i ceratyty.
Zaprezentowano również część okazów zachowanych fragmentarycznie. Posłużyły one do pokazania elementów budowy, ważnych dla identyfikacji amonitowatych i łodzikowatych. Oprócz różnego rodzaju linii lobowych pokazano fragmenty żeber z dobrze wykształconymi listwami na stronie brzusznej oraz rodzaje, które takowej listwy nie posiadają. Inne eksponaty uwidaczniają przekroje zwojów – niektóre wypełnione osadem, inne puste bądź wtórnie wypełnione kryształami kalcytu, jeszcze inne uwidaczniają różne rodzaje i różne rozmieszczenie guzków, stanowiących elementy rzeźby muszli.. Przekroje poprzeczne pokazują podział muszli na komory powietrzne i mieszkalne ortocerasów, łodzików i amonitowatych, co odróżnia je od innych bezkręgowców.
Ekspozycja ma duże znaczenie dydaktyczne, zainteresowanym przybliża trudną tematykę podstaw klasyfikacji głowonogów w oparciu o naturalne okazy skamielin.

Aktualności
Pokaż wszystkie






















































Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.