Katedra Cybernetyki, Nanotechnologii i Przetwarzania Danych

Katedra Cybernetyki, Nanotechnologii i Przetwarzania Danych prowadzi specjalistyczne badania w ramach trzech podstawowych dyscyplin naukowych: Inżynierii Biomedycznej, Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki oraz Informatyki Technicznej i Telekomunikacji. Realizowane w Katedrze prace dotyczą zarówno zagadnień praktycznych, jak i teoretycznych obejmujących:

• projektowanie i konstrukcję elektronicznej aparatury medycznej, elektronicznych urządzeń do akwizycji danych oraz wzmacniaczy sygnałów biologicznych,
  • metody sztucznej inteligencji,
  • technologię i charakteryzację materiałów elektronicznych w nanoskali, jako materiałów czułych w sensorach gazów w aspekcie ich potencjalnych zastosowań m.in. do monitoringu środowiska oraz w medycynie,
  • cyfrowe przetwarzanie sygnałów i obrazów medycznych,
  • komputerowe wspomaganie diagnostyki medycznej,
  • przetwarzanie informacji w medycynie,
  • medyczne systemy informatyczne,
  • medyczne bazy danych,
  • systemy diagnostyki kardiologicznej,
  • wspomaganie i zastępowanie narządów.

Prowadzimy zajęcia dla studentów wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Inżynierii Biomedycznej:

• na kierunku Elektronika,
  • na specjalności Elektronika Biomedyczna (kierunek Elektronika),
  • na specjalności Informatyka Medyczna (kierunek Informatyka),
  • na Makrokierunku (Interdiscyplinary Studies).

Dysponujemy bogatym wyposażeniem w aparaturę badawczą, laboratoryjną i technologiczną, oraz nowoczesnym sprzętem komputerowym, umożliwiającym prace z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania.

Wiele programów badawczych katedry wykonywanych jest w ścisłej współpracy z przemysłem i wynika z potrzeb regionu. Część z nich jest realizowana przy bliskiej współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi.