Start - Katedra Cybernetyki, Nanotechnologii i Przetwarzania Danych

Katedra Cybernetyki, Nanotechnologii i Przetwarzania Danych
Katedra Cybernetyki, Nanotechnologii i Przetwarzania Danych prowadzi specjalistyczne badania w ramach trzech podstawowych dyscyplin naukowych: Inżynierii Biomedycznej, Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki oraz Informatyki Technicznej i Telekomunikacji. Realizowane w Katedrze prace dotyczą zarówno zagadnień praktycznych, jak i teoretycznych obejmujących:
- projektowanie i konstrukcję elektronicznej aparatury medycznej, elektronicznych urządzeń do akwizycji danych oraz wzmacniaczy sygnałów biologicznych,
- metody sztucznej inteligencji,
- technologię i charakteryzację materiałów elektronicznych w nanoskali, jako materiałów czułych w sensorach gazów w aspekcie ich potencjalnych zastosowań m.in. do monitoringu środowiska oraz w medycynie,
- cyfrowe przetwarzanie sygnałów i obrazów medycznych,
- komputerowe wspomaganie diagnostyki medycznej,
- przetwarzanie informacji w medycynie,
- medyczne systemy informatyczne,
- medyczne bazy danych,
- systemy diagnostyki kardiologicznej,
- wspomaganie i zastępowanie narządów.
Prowadzimy zajęcia dla studentów wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Inżynierii Biomedycznej:
- na kierunku Elektronika,
- na specjalności Elektronika Biomedyczna (kierunek Elektronika),
- na specjalności Informatyka Medyczna (kierunek Informatyka),
- na Makrokierunku (Interdiscyplinary Studies).
Dysponujemy bogatym wyposażeniem w aparaturę badawczą, laboratoryjną i technologiczną, oraz nowoczesnym sprzętem komputerowym, umożliwiającym prace z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania.
Wiele programów badawczych katedry wykonywanych jest w ścisłej współpracy z przemysłem i wynika z potrzeb regionu. Część z nich jest realizowana przy bliskiej współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi.
Współpraca

To największy w Europie i jeden z największych uniwersytetów na świecie pod względem liczby studentów. Utworzony 20 kwietnia 1303 przez papieża Bonifacego VIII.
Współpraca

Misją Wydziału jest promowanie i wspieranie rozwoju technologii, które są w stanie konkurować na międzynarodowych rynkach specjalistycznych.
Współpraca

Misją instytutu ITACA jest rozwijanie społeczeństwa poprzez aplikację wiedzy z badań w dziedzinie teleinformatyki.
Współpraca

Instytut z siedzibą w Zabrzu, którego działalność statutowa obejmuje prowadzenie prac badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych w dziedzinie techniki medycznej.
Współpraca

Jedna z największych polskich uczelni, oferująca nowatorskie rozwiązania w edukacji oraz przyjazną przestrzeń prowadzenia badań.