uczestnicy studiów
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 16.07.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Zakończenie pierwszej edycji studiów podyplomowych "Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki"

Ponad 20 osób ukończyło pierwsze w Polsce studia podyplomowe z komunikacji naukowej i popularyzacji nauki. Wykładowcy i uczestnicy dzielą się wrażeniami i doświadczeniami z trwających dwa semestry spotkań, a na Politechnice Śląskiej ruszył nabór na kolejną edycję, która będzie realizowana w roku akademickim 2025/2026.

Od października 2024 roku uczestnicy studiów podyplomowych z komunikacji naukowej i popularyzacji nauki spotykali się na zajęciach w formie online lub stacjonarnie w Gliwicach. Kształcili się m.in. w zakresie nowoczesnych form przekazu w popularyzacji nauki, metod testowania efektywności przekazu popularnonaukowego, ochrony prawnej komunikatorów nauki, tworzenia angażujących treści. Większość z zajęć miało formę warsztatową, a ich uczestnicy w praktyce sprawdzali zdobyte umiejętności, realizując takie zadania, jak m.in. trzyminutowe prezentacje, stand-upy naukowe, artykuły popularnonaukowe, projekty seansów i warsztatów, scenariusze podcastów lub wideoblogów. 

– To pierwsze tego typu studia, które dają możliwość uzyskania certyfikatu dyplomowanego komunikatora i popularyzatora nauki. Wykładowcy to nauczyciele i trenerzy z całej Polski. Spodziewam się, że również w kolejnych edycjach będziemy mieć dużą różnorodność osób zajmujących się upowszechnianiem wiedzy na różnych poziomach – od osób, które starają się upowszechniać wiedzę i swoje badania np. wśród przedszkolaków, aż po osoby, które chcą bardziej intensywnie i efektywnie współpracować z mediami – mówi Anna Korzekwa-Józefowicz, ekspertka ds. komunikacji Narodowego Centrum Nauki, wykładowczyni przedmiotu współpraca z mediami.

studia CPN Fot. A. Wojaczek (9)

– Żyjemy w czasie dezinformacji, gdy częściej rządzą nami emocje niż fakty, a więc odpowiednie komunikowanie nauki, tak aby było przystępne, interesujące i zajmujące, jest dość trudne, ale można się tego nauczyć – podkreśla Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz Radia 357, który w roku akademickim 2024/2025 prowadził zajęcia poświęcone nowoczesnym technikom przekazu popularnonaukowego.

Studia podyplomowe z komunikacji naukowej i popularyzacji nauki zainicjowane przez prof. dr hab. Aleksandrę Ziembińską-Buczyńską, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, były pierwszym tego typu kierunkiem w Polsce. Jak pokazały dwa semestry zajęć, odpowiedziały zarówno na potrzeby osób, które potrzebowały nowych narzędzi oraz form do upowszechniania wiedzy, jak i osób, które poszukiwały metod angażujących dzieci i młodzież w szkołach czy centrach kultury lub nauki. Ponadto były możliwością do zrewidowania strategii komunikacji naukowej w jednostkach, a także opracowania i wdrożenia nowych pomysłów i planów uwzględniających zaangażowanie naukowców i współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w tym przedstawicielami mediów i biznesu.

studia CPN 2 Fot. A. Wojaczek (3)

 – Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki to w aktualnych czasach konieczność w życiu naukowym i dydaktycznym. Uruchomienie tych studiów podyplomowych to nie tylko stworzenie platformy wzajemnego uczenia się, wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim tworzenie nowych ciekawych współprac i wzajemne inspirowanie się do działania – mówi Aleksandra Ziembińska-Buczyńska.

Uczestników studiów podyplomowych „Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki” wspierali wykładowcy z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu działań popularnonaukowych, we współpracy z mediami i w public relations, w dziennikarstwie, tworzeniu treści radiowych i  telewizyjnych. W skład prowadzących w roku akademickim 2024/2025 weszli: Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, Dariusz Aksamit, Iwona Flanczewska-Rogalska, Katarzyna Głuch-Juszkiewicz, Mariusz Gogól, Anna Korzekwa-Józefowicz, Tomasz Książczyk, Jarosław Juszkiewicz, Natalia Osica, Jan Stradowski. Więcej informacji o wykładowcach można znaleźć na stronie internetowej studiów.  

studia CPN 3 Fot. A. Wojaczek (8)

– Potrzebowałam takiego miejsca, które pozwoli mi usystematyzować wiedzę. Właśnie dlatego te studia były idealne, ponieważ krok po kroku wprowadzają nas w tajemnice warsztatów, wystąpień przed kamerą, w to, jak mówić. Wszystko to mogłam sobie ułożyć, dzięki temu, że uczyli nas praktycy – podsumowuje Olga Sierawska, uczestniczka pierwszej edycji studiów, edukatorka w Morskim Centrum Nauki.  

Zwieńczeniem dwusemestralnych studiów było seminarium dyplomowe, podczas którego studenci prezentowali projekty dyplomowe obejmujące różnorodną tematykę w obszarze popularyzacji nauki, a także oparte na doświadczeniu naukowym i zawodowym seminarzystów. Były to m.in. projekt gry planszowej o ochronie środowiska, strategia komunikacji naukowej dla jednostki uczelni, scenariusz podcastu poświęconego ochronie zdrowia i stylowi życia, film popularnonaukowy projektu robota. Wśród projektów znalazły się także działania już zrealizowane np. podczas zajęć szkolnych z dziećmi i młodzieżą, takie jak escape room czy doświadczenia fizyczne. Po każdej z prezentacji uczestnicy spotkania mogli przedyskutować daną koncepcję projektu, a także wymienić się doświadczeniami oraz bieżącymi pomysłami na rozwój działań. 

stduia CPN 4 Fot. A. Wojaczek (4)

–  Dla mnie jako lidera w zespole edukacyjnym centrum nauki ważne jest to, że tę wiedzę, którą zdobyłam na studiach, chciałabym zachować nie tylko dla siebie, ale już myślę o tym, kiedy i w jakiej formie będę mogła ją przekazywać edukatorom, którzy z nami pracują – mówi Joanna Cupak ze Stargardzkiego Centrum Kultury, uczestniczka pierwszej edycji studiów podyplomowych.

Kolejna edycja studiów rozpocznie się w październiku 2025 roku. Nabór trwa do 22 sierpnia 2025 roku, a zgłoszenia mogą składać osoby posiadające dyplom ukończenia studiów wyższych na poziomie magisterskim, inżynierskim lub licencjackim. Więcej informacji o rekrutacji na studia podyplomowe "Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki" w roku akademickim 2025/2026 znajduje się na stronie internetowej Rekrutacja Politechniki Śląskiej. 

Tekst i zdjęcia Aleksandra Wojaczek

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie