komunikacja naukowa plakat
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 05.06.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki – jedyne takie studia podyplomowe w Polsce

Rozpoczął się nabór na studia podyplomowe „Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki”. W semestrze zimowym 2024/2025 studenci będą kształcili się na tym kierunku w formule hybrydowej – podczas zajęć stacjonarnych w Gliwicach, a także spotkań online.

Studia podyplomowe „Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki” będą realizowane przez 2 semestry, podczas których studenci wezmą udział w weekendowych zajęciach warsztatowo-projektowych. 13 przedmiotów odbędzie się w formie hybrydowej – jako spotkania stacjonarne na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, a także online. Pierwsza tura rekrutacja potrwa od 3 czerwca do 25 sierpnia 2024 roku.

Studia przygotują między innymi do prowadzenia działań opartych na wykorzystaniu atrakcyjnych metod upowszechniania wiedzy, nowoczesnych kanałów komunikacji, krytycznego rozwiązywania problemów, tworzenia angażujących treści, a także autoprezentacji i współpracy z mediami. Ponadto oferują pozyskanie wiedzy dotyczącej ochrony prawnej osób popularyzujących i komunikujących naukę, a także kompetencji związanych z komunikacją i współpracą w zespole kreatywnym.

– Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej to jednostka, która od lat pracuje w zakresie komunikacji naukowej i popularyzacji nauki. Nasze doświadczenia postanowiliśmy przekuć w studia podyplomowe. Do współpracy zaprosiliśmy szereg fachowców, z którymi działamy od lat. Są to zarówno przedstawiciele mediów, edukacji formalnej i nieformalnej, którzy przygotowali program studiów. Stawiamy na praktyczne zajęcia, podczas których chcielibyśmy podzielić się  doświadczeniem i wiedzą – mówi dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, dyrektor CPN, pomysłodawczyni studiów podyplomowych.

Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów z długoletnim doświadczeniem w zakresie komunikacji i popularyzacji nauki, a także w takich obszarach jak dziennikarstwo, PR, publicystyka, edukacja i szkolnictwo wyższe. Wśród wykładowców znajdują się: Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, Dariusz Aksamit, Iwona Flanczewska-Rogalska, Katarzyna Głuch-Juszkiewicz, Jarosław Juszkiewicz, Tomasz Książczyk, Mateusz Lipka, Natalia Osica, Jan Stradowski.

Studia podyplomowe „Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki” są skierowane m.in. do:

  • naukowców chcących rozwijać się w obszarze komunikowania nauki zarówno do społeczeństwa, jak i biznesu,
  • osób podejmujących pracę w obszarze szeroko pojętej edukacji,
  • osób stawiających pierwsze kroki w roli popularyzatora nauki, poszukujących kierunków rozwoju i odpowiednich narzędzi,
  • absolwentów szkół wyższych planujących podjąć pracę opierającą się na komunikacji naukowej, współpracy z mediami.

Informacje organizacyjne

Rekrutacja na studia trwa do 25 sierpnia 2024 r. i jest możliwa poprzez wypełnienie zgłoszenia elektronicznego na stronie Internetowej Rekrutacji Kandydatów.

Czas trwania studiów wynosi 2 semestry.

Opłata: 5 800 zł

https://www.polsl.pl/rjo7-cpn/studia-podyplomowe/

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie