POB5.T8 Inżynieria odwrotna, szybkie prototypowanie, druk 3D

szybkie prototypowanie, druk 3D

POB5.T8 Inżynieria odwrotna,

szybkie prototypowanie, druk 3D

Technologie przyrostowe znane od lat 80 ubiegłego wieku są szeroko stosowane na Politechnice Śląskiej. Prace związane z szeroko rozumianym drukiem 3D i skanowaniem 3D prowadzone są w kilku aspektach:

- budowy i eksploatacji drukarek 3D

- doboru i badań materiałów do druku 3D

- aplikacyjności technologii przyrostowych

- doradztwa w zakresie stosowania druku 3D.

W pracach prowadzonych na Politechnice Śląskiej wykorzystuje się różne techniki druku 3D. W roku 2012 pracownicy Wydziału mechanicznego Technologicznego wsparli proces tworzenia drukarek w technologii FDM dla firmy 3DGence. Aplikacyjność nowych metod druku przyniosła nagrodę w postaci Soczewki Focusa 2017 za innowacyjny rower z napędem hybrydowym wydrukowany na drukarkach 3D. Obecne prace prowadzone są w zakresie badań nowatorskich materiałów dla branży drukarskiej, które pozwalałyby np. imitować materiały metalowe. Firmy współpracujące z Politechniką Śląską wykorzystują pracowanie z drukarkami 3D do szkoleń pracowników oraz wytwarzania prototypów elementów konstrukcyjnych maszyn i urządzeń. Dzięki doświadczeniu pracowników firmy mogą skorzystać z doradztwa i optymalizacji procesu druku 3D.  Doradztwo dla firm często polega na pomocy w wyborze odpowiednich technik druku 3D, które powinny by c dostosowane do potrzeb firmy i uwzględniać aspekty ekonomiczne przedsiębiorstwa.

– budowy i eksploatacji drukarek 3D

– doboru i badań materiałów do druku 3D

– aplikacyjności technologii przyrostowych

– doradztwa w zakresie stosowania druku 3D.

Koordynator podobszaru

z46