
Politechnika Śląska została członkiem sieci Copernicus Academy
Program, koordynowany i zarządzany przez Komisję Europejską, realizowany jest we współpracy z państwami członkowskimi, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), agencjami UE i instytutem badawczym Mercator Océan.
W ramach programu dostępne są usługi informacji oparte na danych satelitarnych (Sentinel) oraz danych in situ ze stacji naziemnych, które przekazują dane pozyskane przez liczne czujniki na lądzie, na morzu lub w powietrzu. Na podstawie obrazów satelitarnych tworzy się mapy, określa się cechy i anomalie oraz pozyskuje informacje statystyczne.
Sieć Copernicus Academy łączy europejskie uniwersytety, instytucje badawcze, szkoły biznesu, organizacje prywatne i organizacje non-profit z państw uczestniczących w programie i nie tylko. Celem tej sieci jest pośredniczenie w nawiązywaniu kontaktów między instytucjami badawczymi i akademickimi a organami i usługodawcami, ułatwianie badań prowadzonych w ramach współpracy, opracowywanie wykładów, sesji szkoleniowych, staży, a także materiałów edukacyjnych i szkoleniowych, aby wyposażyć następne pokolenie badaczy, naukowców i przedsiębiorców w zestawy narzędzi odpowiednie do tego, aby wykorzystać pełen potencjał usług programu Copernicus związanych z dostarczaniem danych i informacji.
Koordynator i osoba kontaktowa: dr hab inż. Barbara Sensuła, prof PŚ (Instytut Fizyki- Centrum Naukowo- Dydaktyczne) Barbara.Sensula@polsl.pl