Start - Aktualności
Aktualności

Polskie uczelnie łączą umiejętności w Przemyśle 4.0
W dniach 13 i 14 grudnia 2022 przedstawiciele 26 polskich uczelni technicznych spotkali się w Gliwicach na Forum Przemysłu 4.0, zorganizowanym przez Komitet Budowy Maszyn PAN przy współudziale Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej.
Celem spotkania było wzajemne przedstawienie potencjału krajowych uczelni w działalności wspomagającej urzeczywistniania wizji Przemysłu 4.0, wymiana doświadczeń z aktywności w przedmiotowym obszarze, zainicjowanie integracji środowiska w celu bardziej efektywnego wykorzystania istniejącego potencjału.
W pierwszym dniu Forum zorganizowano 4 panele prezentacyjno-dyskusyjne, w trakcie których reprezentanci poszczególnych uczelni przedstawiali projekty realizowane w obszarze przedmiotowej tematyki dotyczące zarówno działalności produkcyjnej w przemyśle, jak i w innych gałęziach gospodarki np. rolnictwie. Tematem prezentacji i dyskusji były również doświadczenia i koncepcje dotyczące przygotowania kompetencyjnego obecnych studentów do funkcjonowania w nowej rzeczywistości przemysłowej, pokazywano przykłady inwestycji w infrastrukturę wspomagającą procesy dydaktyczne i badawcze. Dzielono się przykładami rozwiązań organizacyjnych dotyczących koordynowania działań w przedmiotowym obszarze na poszczególnych uczelniach oraz współdziałania z regionalnymi i krajowymi inicjatywami wsparcia w obszarze Przemysłu 4.0.
W panelu podsumowującym pierwszy dzień Forum, moderowanym przez prezesa firmy APA Group udział wzięli JM Rektor Politechnik Śląskiej, Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej , Dyrektor Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, Dyrektor Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości , Dyrektor Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej. Odnosząc się do przedstawionych przez przedstawicieli uczelni prezentacji dyskutowano rolę uczelni w urzeczywistnianiu wizji Przemysłu 4.0, kierunki współpracy z przemysłem, wskazywano na konieczność dostosowywania aktywności uczelni do zmian społecznych oraz niezbędną integrację i współdziałanie interesariuszy ekosystemu Przemysłu 4.0. Postawiono pytania do przedyskutowania w drugim dniu Forum.
Na zakończenie pierwszego dnia Uczestnicy Forum zwiedzili firmę EMT Systems, gdzie we współpracy z Politechniką Śląską są prowadzone zajęcia podyplomowe z zakresu Przemysłu 4.0 dla inżynierów. Uczestnikom Forum zaprezentowano również instalację firmy APA Group, jako przykład praktycznego poznawania istoty Przemysłu 4.0, ale również jako bazę do prowadzenia projektu LivingLab w ramach działalności Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej.














Więcej aktualności Mniej aktualności