Start - Technologiczna wycieczka do starości
Technologiczna wycieczka do starości

W mgnieniu oka czujesz zmęczenie, twoje ciało staje się cięższe, a wzrok coraz słabszy… Nie przejmujesz się tym jednak. Wiesz, że za moment to się skończy. Po chwili zdejmujesz kombinezon starości i wszystko wraca do normy. Dzięki niemu nabierasz jednak empatii, zrozumienia. Na pewne sprawy związane ze swoim zdrowiem i osobami starszymi spoglądasz już inaczej.
Od dwóch lat studenci naszej Uczelni mają możliwość korzystania z kombinezonu starości. Po założeniu jego poszczególnych elementów możemy poczuć z jakimi dolegliwościami mierzą się osoby po 75. roku życia. Imituje on ograniczenia typowe dla ludzi w tym wieku. Składa się między innymi z kamizelki, która dociąża nasze ciało, powodując zmiany w postawie ciała.
– Najistotniejsze jest obciążenie stawów, które utrudnia nam poruszanie się – mówi dr hab. inż. arch. Katarzyna Ujma-Wąsowicz, prof. PŚ, prodziekan ds. Infrastruktury i Organizacji Wydziału Architektury. – Zakładamy także słuchawki, które ograniczają słyszenie oraz gogle destabilizujące widzenie – zaburzające ostrość widzenia, zawężające pole widzenia, zażółcające obraz. Kombinezon zmienia postawę ciała – jesteśmy pochyleni, następuje charakterystyczne zgięcie nóg. Obciążniki utrudniają możliwość poruszania się, mamy usztywnioną szyję. Po chwili uświadamiamy sobie, że trudno nam się schyla, że potrzebujemy podparcia. W zestawie znajduje się również symulator drżenia rąk, który pokazuje, jak czuje się osoba z chorobą Parkinsona. Są także rękawiczki, które zmniejszają czucie w palcach, ograniczają ruchy dłoni. W takim zestawie wykonanie najprostszych czynności, takich jak napicie się herbaty, złapanie drobnych przedmiotów, jest wyzwaniem.
– Tematy starzenia się społeczeństwa i projektowania uniwersalnego są poruszane na Wydziale Architektury od lat – wspomina dr inż. arch. Iwona Benek. – Wiedzieliśmy, że kombinezon starości jest już na innych uczelniach w Europie, dlatego gdy tylko udało się pozyskać dofinansowanie z projektu “Dostępna uczelnia”1, to jednym z pierwszych zakupionych sprzętów był właśnie ten kombinezon. Jest on nieustannie wykorzystywany do szkoleń, na warsztatach, festiwalach nauki. Korzystają z niego zarówno studenci, jak i pracownicy Politechniki Śląskiej, np. koledzy z Wydziału Inżynierii Biomedycznej, Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Kombinezon pozwala nam lepiej projektować, wczuć się w potrzeby użytkownika.
Podczas warsztatów kombinezon jest dużą atrakcją, studenci są bardzo zainteresowani jego przymierzaniem. Na początku traktują to jak zabawę, ale szybko pojawia się zaskoczenie związane z działaniem kombinezonu, a po dłuższej chwili zmęczenie. To uświadamia młodym projektantom, z jakimi dolegliwościami przyjdzie im się zmierzyć za kilkadziesiąt lat.

– Kombinezon stale jest wykorzystywany w ramach zajęć z projektowania uniwersalnego – mówi prof. Katarzyna Ujma-Wąsowicz. – Jedną z części tego przedmiotu są warsztaty, podczas których studenci, jeżdżąc na wózkach, czy ubierając kombinezon, doświadczają różnych niepełnosprawności, co pomaga zrozumieć im potrzeby tej grupy użytkowników, projektować przestrzeń dla każdego. Do tego dochodzi działanie profilaktyczne zachęcające do tego, aby odpowiednio przygotować się do tego etapu naszego życia.
Kombinezon starości pojawił się także na 18. Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej na wystawie “Gryfna starość”, wzbudzając duże zainteresowanie, szczególnie wśród najmłodszych uczestników.
– Duże zdziwienie wzbudzał ciężar symulatora i trudności w realizacji codziennych czynności, które zadawaliśmy naszym testerom i testerkom, jak na przykład zawiązanie buta, czy wyjęcie z portfela różowych spinaczy – mówi dr inż. arch. Agnieszka Labus. – Goście stoiska doświadczali fizycznego starzenia, które odbierali jako duże ograniczenie w codziennym funkcjonowaniu. Naszym celem było zwrócenie uwagi na „negatywy” procesu starzenia się, które w dużym stopniu możemy spowolnić lub zredukować dzięki zdrowemu stylowi życia i odpowiednio przygotowanemu otoczeniu.
Kombinezon starości i inne sprzęty potrzebne do realizacji warsztatów symulacyjnych zostały zakupione przez Biuro Osób z Niepełnosprawnościami dla Centrum Wiedzy Projektowania Uniwersalnego działającego na Politechnice Śląskiej.
1 Projekt “Politechnika Śląska – uczelnia świadoma potrzeb i wyrównująca życiowe szanse” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, III Oś priorytetowa Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych, w ramach umowy o dofinansowanie. POWR.03.05.00-00-A084/19-00
tekst: Martin Huć
zdjęcia: Maciej Mutwil
Tekst pochodzi z Biuletynu 11 (359) 2023