Start - Studia techniczne to przyszłość
Wykształcenie techniczne ma przyszłość!
Jakie wybrać studia, by zapewnić sobie lepszą przyszłość? Czy warto poświęcić kilka lat na zdobywanie wyższego wykształcenia, czy też szybciej zdobyć zawód gwarantujący pracę? Stojąc przed tymi dylematami pamiętajcie, że to Wy będziecie w przyszłości kreować postęp cywilizacyjny. Studia to nie tylko wykształcenie, ale przede wszystkim fundament kształtujący Wasz światopogląd, słowem to najlepsza inwestycja.
Świat zmienia się w zawrotnym tempie, nic dziwnego, że chcąc za nim nadążyć część maturzystów woli zdobyć zawód kończąc rozmaite, specjalistyczne kursy, zamiast iść na studia. Czy słusznie? Ponadto niektórzy pracodawcy, szczególnie w naszym regionie, gdzie bezrobocie wynosi poniżej 4%, często sami kształcą zatrudnionych pracowników. – To daje złudne wrażenie, że wykształcenie wyższe nie jest potrzebne. Tak myślą ci, którzy traktują uczelnie techniczne jako „szkółki” przygotowujące do pracy w przemyśle wytwórczym – przekonuje prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. – Tymczasem misją każdej szkoły wyższej jest, nie tylko przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim nauczenie młodych ludzi myślenia. Musimy wyposażyć ich w szereg kompetencji, które pozwolą im funkcjonować w bardzo szybko zmieniającym się świecie, w którym wiele rzeczy jest trudno przewidzieć. Musimy nauczyć studentów jak być kreatywnymi i innowacyjnymi, aby sprostali wyzwaniom rzeczywistości.
To, między innymi, dlatego Politechnika Śląska prowadzi szeroko zakrojone programy popularyzujące naukę, adresowane do uczniów szkół średnich, podstawowych, a nawet najmłodszych, by wzmacniać ich naturalną ciekawość świata. Na jedno z takich wydarzeń trafiła Dagmara Jankowska, dziś już absolwentka Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. – Mój tato, również absolwent Politechniki Śląskiej, zabrał mnie na Dzień Otwarty. Ciekawiły mnie zarówno zagadnienia biologiczno-chemiczne jak i te dotyczące materiałów. Tam zobaczyłam wszystko na własne oczy i nie wahałam się już nad wyborem kierunku studiów, postawiłam na Inżynierię Materiałową na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Miałam spore obawy dotyczące matematyki i fizyki, aczkolwiek nie taki diabeł straszny jak go malują. Oba przedmioty zaliczyłam, mimo, że żadnego z nich nie rozszerzałam na maturze, zaczynałam więc z poziomu podstawowego – wspomina Dagmara, która podczas tegorocznej inauguracji roku akademickiego otrzymała medal Omnium Studiosorum Optimo – najlepszemu spośród absolwentów. Nie miała najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy, także dlatego, że jak podkreśla, dzięki Politechnice Śląskiej poznała wiele osób z branży, co bardzo przydało się w późniejszych kontaktach biznesowych. Z kolei zaangażowanie w działalność koła naukowego pozwoliło jej poszerzyć horyzonty i rozwinąć zainteresowania związane ze spawalnictwem – i właśnie z tą dziedziną związała swoją przyszłość zawodową. – Spotykam się z takim podejściem u niektórych młodych ludzi, że studia to strata czasu, ale absolutnie się z tym nie zgadzam i gorąco namawiam do studiowania, zwłaszcza na uczelni technicznej – mówi wyróżniona absolwentka. – Tylko szkoła wyższa daje możliwość nawiązania tak wielu kontaktów, z przedstawicielami firm, świata nauki, a także z rówieśnikami, to są relacje nie do przecenienia. Tym, którzy stoją obecnie przed wyborem studiów radzę, by się nie bali, bo będzie ok! Ja też na początku miałam sporo wątpliwości, które z każdym dniem się rozwiewały, a ja w nowym środowisku czułam się coraz swobodniej – dodaje.
Po ukończeniu studiów technicznych z łatwością zdobędziecie dobrze płatną pracę i będziecie mieć dobrą perspektywę na rozwój kariery zawodowej. Uczelnia techniczna nie tylko przekaże wam specjalistyczną wiedzę i praktycznie przygotuje do zawodu, na studiach zdobędziecie także wiele cenionych przez pracodawców umiejętności takich jak myślenie analityczne i przygotowanie do rozwiązywania realnych problemów, czy doświadczenie w pracy w zespole, często międzynarodowym. W tym kierunku rozwijają się studenci Politechniki Śląskiej.
Politechnika Śląska wspiera ich zainteresowania i aktywność w kołach naukowych, daje możliwość łączenia nauki z pracą dzięki studiom dualnym we współpracy z przemysłem. Nasi studenci kształcą się w oparciu o udział w projektach, czyli niektóre przedmioty zaliczają pracując zespołowo nad realnymi zagadnieniami w grupach złożonych z przedstawicieli różnych wydziałów. Ponadto możecie zdobyć doświadczenie za granicą i już na studiach zawierać znajomości w międzynarodowym gronie studentów i naukowców – nie tylko dzięki programowi Erasmus +, ale także dlatego, że Politechnika Śląska należy do konsorcjum uniwersytetów europejskich EURECA-PRO. To sojusz 9 wiodących, europejskich uczelni z Niemiec, Austrii, Belgii, Hiszpanii, Francji, Grecji i Rumunii, który daje wiele możliwości rozwoju. Czy zatem przyszłość należy do inżynierów?
– Przyszłość kształcenia to łączenie nauk, badania interdyscyplinarne i holistyczne spojrzenie – przekonuje prof. Mężyk – inżynierowie muszą myśleć także o skutkach jakie mogą wywołać ich osiągnięcia, o relacjach technologii z ludźmi, dlatego trzeba zwiększyć elastyczność kształcenia. Wąskie specjalizacje zaczynają tracić sens, ze względu na to, że postęp technologiczny jest tak szybki, że pod koniec etapu kształcenia specjalisty, jego obszar funkcjonowania może wyglądać już zupełnie inaczej. Dlatego zmieniliśmy w tym roku część programów studiów, aby wyposażać studentów również w bardzo wiele kompetencji miękkich, nie tylko związanych z taką stricte fachową wiedzą, dotyczącą jego kierunku.
Decyzja o wyborze studiów nie należy do łatwych, także dlatego, że przecież często maturzyści nie wiedzą do końca z czym wiąże się dany kierunek czy specjalizacja. Politechnika Śląska ma na to sposób. Międzywydziałowy kierunek studiów inżynieria ogólna daje studentom czas na poznanie różnych dziedzin inżynierii, zanim wybiorą specjalizację. Podobne zmiany są wprowadzane na innych kierunkach studiów. Część przedmiotów studenci mogą wybrać sami, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Uczelniana baza przedmiotów obieralnych jest bardzo obszerna, zawiera także propozycje zajęć prowadzonych w j. angielskim. Studenci mogą liczyć na pomoc opiekunów kierunków studiów.
– Nie mam żadnych wątpliwości, że przy tak dynamicznym rozwoju nowoczesnych technologii oraz ich ogromnego wpływu na praktycznie wszystkie obszary życia, wybór studiów technicznych to najlepsza przepustka do kształtowania przyszłości i budowania swojej kariery – podkreśla prof. Jarosław Brodny, z-ca Dyrektora Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej. – To właśnie absolwenci kierunków technicznych wzbogaceni o kompetencje miękkie powinni stanowić awangardę przyszłych zmian gospodarczych i społecznych. Działając w najbardziej innowacyjnych sektorach gospodarki, będą mieć ogromny wpływ na inne obszary życia i rozwoju naszej cywilizacji. Warto o tym pamiętać wybierając kierunek studiów.
Studia to nie tylko zdobywanie wiedzy, to także otwarcie nowego, niepowtarzalnego etapu w życiu, budowanie relacji mistrz-uczeń, zawiązywanie przyjaźni, słowem – co potwierdza wielu absolwentów – najpiękniejszy okres w życiu. Jednym z nich jest prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, naukowiec i europoseł, który w 1963 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera mechanika-energetyka na Politechnice Śląskiej.
Prof. Buzek, goszcząc na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Śląskiej, podkreślił ogromny wkład przyszłych absolwentów w globalny rozwój. – Inżynierowie są demiurgami przyszłości, która powstaje tu na uczelni technicznej. To, że każdy ma telefon komórkowy w kieszeni, to jest zupełnie nowa rzeczywistość, którą stworzyli właśnie inżynierowie – przekonywał prof. Buzek. – To jest nasza wielka odpowiedzialność na uczelni technicznej. Z kolei studia humanistyczne coraz bardziej się technicyzują, nabierają skłonności w kierunku technologii – i słusznie. Bo dziś jest potrzebne wychowanie i wykształcenie wielokierunkowe – dodał profesor.
Wybitny absolwent Politechniki Śląskiej z całą mocą namawia młodych ludzi do studiowania – To jest wyjątkowy okres, najważniejszy w całym życiu, kiedy nabieramy pewne cechy kulturowe, których się nie zdobędzie nigdzie poza uczelnią. To wyjątkowe kilka lat, w których kształtujemy całą swoją wizję świata, swój system poznawczy, a więc koniecznie na studia, a Politechnikę Śląską mogę poradzić z pełnym przekonaniem i z całego serca – podsumował prof. Jerzy Buzek.
Słowem dobre wyższe wykształcenie i nauka to najlepsza inwestycja, a jaki ma realny wpływ na rozwój gospodarczy policzyli ostatnio polscy ekonomiści.
Z raportu Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych wynika, że każda złotówka zainwestowana w badania naukowe i rozwój daje ok. 8-13 zł po stronie PKB.