Autor: System Publikacja: 29.01.2021 Aktualizacja: 07.03.2021

Nowe programy – zatrudnianie i zapraszanie wybitnych naukowców. Każdy może pomóc znaleźć odpowiednich kandydatów!

Uruchomiono drugą edycję programu związanego z zapraszaniem na Uczelnię wybitnych doświadczonych i wybitnych młodych naukowców.

W ramach realizacji programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB), Politechnika Śląska kontynuuje prace w zakresie wzmocnienia kadry naukowej poprzez zatrudnienie wybitnych doświadczonych oraz wybitnych młodych naukowców, w szczególności z zagranicy, mogących tworzyć i poprowadzić zespoły naukowe, złożyć w ciągu roku wniosek o finansowanie projektu w programie Horyzont, a także publikacje do renomowanych czasopism.

Zaktualizowane ogłoszenia konkursowe w drugiej edycji programu, w języku polskim oraz angielskim, opublikowano na stronie Uczelni:

stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w międzynarodowym portalu dla mobilnych naukowców EURAXESS. W celu rozpropagowania załączonych ogłoszeń po raz kolejny zachęcamy pracowników  Politechniki Śląskiej do ich udostępniania wśród znanych im naukowców, spełniających postawione w nich kryteria. Kryteria te są wymagające, ale możliwości jakie Uczelnia oferuje są znaczące i konkurencyjne względem czołowych uczelni zagranicznych. Potencjalnym kandydatom warto przede wszystkim zwrócić uwagę na pakiet programów projakościowych Politechniki Śląskiej, których będą mogli być beneficjentami, zwłaszcza jeśli w trakcie pracy na Uczelni wykażą się osiągnięciami porównywalnymi do wymaganych w kryteriach konkursowych. W pozyskaniu wybitnych naukowców znaczenie może mieć także możliwość świadczenia znacznej części pracy z miejsca ich stałego pobytu. W wyniku przeprowadzonej pierwszej edycji konkursów zatrudnienie zaproponowano czterem kandydatom.

Politechnika Śląska zamierza także w ramach programu IDUB zaprosić na dłuższe lub krótsze, nawet kilkudniowe, pobyty osoby wyjątkowe – w szczególności noblistów, laureatów medalu Fieldsa, nagrody Kioto, nagrody Miesa van der Rohe, osoby aktualnie realizujące granty ERC lub posiadające status Highly Cited Researcher, a także pracujące naukowo na najlepszych uczelniach zagranicznych (zwłaszcza notowanych na pierwszych 20. miejscach rankingów ARWU, QS lub THE).

Ich obecność pozwoli poznać uczelniane zespoły badawcze, naukowców oraz infrastrukturę i technologię. W wielu przypadkach może to zaowocować nawiązaniem efektywnej współpracy z ich ośrodkami i przełoży się na dynamiczny wzrost dorobku naukowego pracowników Politechniki Śląskiej oraz udział w realizacji projektów międzynarodowych.

Program ten jest wspierany finansowo przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (https://metropoliagzm.pl/fundusz-wspierania-nauki/). Od zaproszonych gości oczekujemy: wygłoszenia co najmniej dwóch wykładów (min. 1,5 godziny), przeprowadzania seminarium z doktorantami i/lub zajęć ze studentami, zapoznania się z naszymi laboratoriami związanymi co najmniej z szeroko rozumianą tematyką badawczą zaproszonego naukowca. W związku z trwającą sytuacją epidemiologiczną możliwa jest realizacja tych aktywności w formie zdalnej. Pracowników, którzy dysponują kontaktem z takimi osobami oraz mogliby wesprzeć oficjalne zaproszenie z Uczelni, prosimy o przekazanie informacji do Biura Rozwoju. Już w pierwszej połowie 2021 r. spodziewamy się wystąpień pierwszych zaproszonych gości.

Pierwsza publikacja: 2021-01-15 14:15 autor: Aleksandra Weber

Pokaż wszystkie

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58