A A+ A++

Dodatki specjalne za pracę w warunkach szkodliwych

Rektor, na wniosek kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej, może przyznać pracownikowi wykonującemu pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, dodatek specjalny ze względu na warunki wykonywania pracy, do czasu usunięcia przyczyn szkodliwości.

Dodatek z tytułu pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia przyznawany jest w przypadku stwierdzenia przekroczeń najwyższych dopuszczalnych stężeń lub najwyższych dopuszczalnych natężeń czynników szkodliwych na stanowisku pracy, na podstawie przeprowadzonych badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Jednocześnie kierownik jednostki/komórki organizacyjnej, w uzgodnieniu z Inspektoratem BHP, jest zobowiązany do niezwłocznego usunięcia nieprawidłowości w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy.

Wysokość dodatku za pracę w warunkach szkodliwych jest uzależniona od rodzaju czynników szkodliwych i wynosi:

1) 130 zł miesięcznie za prace wykonywane w warunkach szkodliwych podczas:

    • narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,
    • narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie,
    • narażenia na drgania mechaniczne o ogólnym działaniu na organizm człowieka oraz działające na organizm człowieka przez kończyny górne,
    • narażenia na promieniowanie optyczne nielaserowe inne niż źródła światła służące do oświetlania pomieszczeń lub stanowisk pracy,
    • narażenia na natężenie hałasu przekraczające dopuszczalne normy,

2) 180 zł miesięcznie za prace wykonywane w warunkach szkodliwych podczas:

    • narażenia na działanie czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym,
    • narażenia na promieniowanie laserowe inne niż lasery zaliczone do klasy 1, 1M, 2 lub 2M, które pracują w warunkach określonych przez producenta, bądź lasery klasy 3B lub 4, do których zostały zastosowane środki ochrony zbiorowej pozwalające na zakwalifikowanie urządzenia do klasy 1,
    • narażenia na działanie pól lub promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości
      w zakresie od 0 HZ do 300 GHz.

Kierownik jednostki/komórki organizacyjnej, po stwierdzeniu przekroczeń w trakcie przeprowadzanych badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowisku pracy, składa do Inspektoratu BHP wniosek o przyznanie dodatku specjalnego, którego wzór określa załącznik nr 13 do Regulaminu wynagradzania na Politechnice Śląskiej.

Po zaopiniowaniu wniosku przez Zespół ds. przyznawania dodatków za pracę w warunkach szkodliwych, w skład którego wchodzą: społeczny inspektor pracy, pełnomocnik jednostki ds. BHP oraz pracownik Inspektoratu BHP, rektor podejmuje decyzję, która jest podstawą do wypłaty dodatku specjalnego.

Przyznany dodatek za pracę w warunkach szkodliwych przysługuje od dnia złożenia wniosku do Inspektoratu BHP i jest wypłacany co miesiąc wraz z wynagrodzeniem.

W przypadku zmiany warunków pracy w zakresie uprawniającym do dodatku kierownik jednostki/komórki organizacyjnej składa do Inspektoratu BHP wniosek o cofnięcie dodatku za pracę w warunkach szkodliwych, którego wzór określa załącznik nr 14 do Regulaminu wynagradzania na Politechnice Śląskiej.

 

Regulamin wynagradzania- dodatek za pracę w warunkach szkodliwych Pobierz

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie