A A+ A++

Wychowanie Fizyczne

Cel:

Celem zajęć z wychowania fizycznego w Politechnice Śląskiej jest m.in. kształtowanie umiejętności ruchowych, rekreacyjno-sportowych oraz sprawności fizycznej z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań młodzieży akademickiej. Również, dążymy do tego, aby zainteresować kulturą fizyczną przyszłych inżynierów oraz uzyskać ich akceptację do zmęczenia poprzez ruch i propagowanie modelu zdrowego trybu życia przyczyniając się do walki z wszechobecną frustracją, stresem, depresjami. Celem zajęć jest również oderwanie studentów od problemów naukowych i w dużej mierze domowych zapewniając im pełny komfort psychiczny ( bezstresowy ).

Cele są realizowane poprzez udział studentów w zajęciach sportowych w dowolnie wybranej dyscyplinie Sportu tak, aby to co będą robili na zajęciach było dla nich wielką przyjemnością.

Proponujemy następujące dyscypliny sportowe :

piłkę siatkową, koszykówkę, siłownię, aerobik, taniec nowoczesny, samoobronę, judo, tenis stołowy, łyżwiarstwo, jeździectwo a nawet curling.

Ćwiczenia:

Zajęcia sportowo-rekreacyjne zostały ujęte w programie studiów dziennych (stacjonarnych) w trosce o sprawność ogólną jak i psychofizyczną młodzieży studiującej. Ćwiczenia mają jeszcze jeden bardzo ważny cel, a mianowicie wyrobić odpowiedzialność za samego siebie stosując następujące zadania (reguły).

  1. Staraj się wychodzić naprzeciw problemom, bądź aktywny i posiadaj jak najwięcej kontaktów międzyludzkich.
  2. Nigdy nie rezygnuj z radości, szczęścia i uśmiechu.
  3. Stosuj odpowiednią dietę
  4. Ćwicz umysłowo ciało.
  5. Unikaj nadwagi, zwróć uwagę na profilaktykę zdrowotną ( preferencja, a nie terapia).
  6. Walcz i nie lekceważ ryzyka osteoporozy ( ruch, ruch i jeszcze raz ruch ).
  7. Unikaj alkoholu, czyli BĄDŹ AKTYWNY W SWOIM ŻYCIU, NIGDY NIE REZYGNUJ Z RUCHU.

Dla studentek i studentów, którzy są bardziej zaawansowani technicznie i ruchowo proponujemy sekcje sportowe o charakterze rekreacyjnym (sport masowy) i wyczynowym (kwalifikowanym). Aktywna działalność we współczesnym świecie wymaga od nas szybkiego refleksu, odwagi w podejmowaniu decyzji, wytrwałości i systematyczności, poprawnego reagowania, pogłębionej analizy przyczyn sukcesów i porażek. Uprawianie sportu w istotny sposób przyczynia się do kształtowania w/w cech.

Warunki zaliczenia:

Podstawowym kryterium zaliczania zajęć z wychowania fizycznego jest obecność i aktywność na zajęciach. Każdy student musi zaliczyć pisemnie Efekty Kształcenia. Na ocenę końcową wpływa również sprawdzian z poznanych elementów technicznych z wybranej przez studenta dyscypliny sportowej na zajęciach z wf-u. Wymagane jest posiadanie białych koszulek i sportowych spodenek oraz czystego obuwia sportowego. Studenci uczestniczący w zajęciach sekcji sportowych uzyskują zaliczenia u prowadzącego sekcje.

Stypendia:

Dla najlepszych studentów - sportowców Uczelnia posiada stypendia sportowe III, i III kategorii ( wg. zatwierdzonego Regulaminu ).

Politechnika Śląska jest najbardziej usportowioną Uczelnią w Polsce.

przejdź do góry↑

Plan zajęć semestr zimowy 2023/2024

Plan zajęć pdf Pobierz

Konsultacje nauczycieli

Konsultacje od 16.11.23 pdf Pobierz

Nauczanie zdalne

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie