Start - Aktualności - Politechnika Śląska nagrodzona podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości
Politechnika Śląska nagrodzona podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości
W Krakowie zakończył się VIII Polski Kongres Przedsiębiorczości. Wydarzenie obfitowało w liczne dyskusje gospodarcze, w których wzięli udział przedstawiciele Uczelni. Elitarną nagrodę Fundament 2020/2021 odebrał w imieniu Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk.
Politechnika Śląska była jednym z patronów merytorycznych Kongresu, który zgromadził kilkaset firm i instytucji oraz kilkudziesięciu prelegentów z różnych dziedzin gospodarki. Wśród gości zaproszonych do wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych znaleźli się m.in. Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk oraz Prorektor ds. Infrastruktury i Promocji, dr hab. inż. prof. PŚ Tomasz Trawiński.
Przed rozpoczęciem dyskusji odbyło się oficjalne wręczenie nagród, w tym przyznanej Politechnice Śląskiej statuetki i tytułu FUNDAMENT 2020/2021. Odebrał ją w imieniu Uczelni, prof. Marek Pawełczyk, który udzielił przy tej okazji krótkiego wywiadu, by chwilę później reprezentować sektor nauki podczas panelu pn. „Innowacje, Biznes, Nauka”.
Zdj.1 - Wojciech Pomarański i prof. Marek Pawełczyk podczas wręczenia nagrody FUNDAMENT 2021 – fot. Michał Maciejewski
Spotkanie łączyło doświadczenia naukowców z przedstawicielami biznesu. Znaczna część dyskusji dotyczyła kwestii transferu technologii oraz współpracy pomiędzy uczelniami a sektorem prywatnym. Jak podkreślił prof. Pawełczyk, istotą skutecznych działań jest budowanie trwałych relacji i działanie perspektywiczne: - Jeśli mamy gotowy produkt, pochodzący z uczelni, musimy starać się go pokazać odpowiednim przedsiębiorstwom. Staramy się wytworzyć pewną kulturę, nastawioną na tworzenie technologii gotowych do transferu. – podkreślał przedstawiciel Politechniki Śląskiej. – Z kolei wśród przedsiębiorców musimy wzbudzić sposób myślenia, że współpraca ze światem nauki ma dalej sięgające perspektywy niż zrealizowane jednego, konkretnego celu – zaznaczył. Podczas panelu poruszono również kwestię kształcenia nastawionego na dostarczenie wykwalifikowanych pracowników, ukierunkowanych na pracę w konkretnym przedsiębiorstwie. Do kluczowych zadań zaliczono tu między innymi doktoraty wdrożeniowe, a także kształcenie zorientowane projektowo.
Wiele emocji wzbudził panel pn. „Edukacja a rynek pracy”, w którym brali udział zarówno przedstawiciele uczelni jak i agencji zatrudnienia oraz przedsiębiorstw. Niezgodność panelistów w kwestiach związanych z potrzebami rynku pracy w kontekście poziomów kształcenia była przedmiotem sporów i artykułowania danych statystycznych. Głosem Politechniki Śląskiej w dyskusji był Prorektor ds. Infrastruktury i Promocji, dr hab. inż. prof. PŚ Tomasz Trawiński, który wskazywał na ewolucję kształcenia. Jak podkreślił, czołowe polskie uczelnie, organizują targi pracy, które mają na celu połączyć studentów z potencjalnymi pracodawcami. W swoich wypowiedziach profesor Trawiński akcentował działania Politechniki na polu współpracy i konsultacji z biznesem oraz konieczność nadążania za zmianami rynku pracy. Mówił między innymi o najbardziej prestiżowych studiach – studiach dualnych. Podkreślił również, że w obecnych czasach coraz większego znaczenia nabiera rozwijanie równolegle kompetencji miękkich i twardych.
Polski Kongres Przedsiębiorczości był okazją do wymiany poglądów oraz nawiązywania i budowania relacji biznesowych. Dał również możliwość prezentacji firm i instytucji w ramach stanowisk promocyjnych, które szczególnie w pierwszy dzień Kongresu były licznie odwiedzane przez gości.
Wydarzenie odbyło się w dniach 05 – 07 października w centrum kongresowym ICE Kraków.
Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z Kongresu. Więcej na naszym profilu na Facebooku.
Zdjęcia: Grzegorz Wagner
Aktualności
Pokaż wszystkie

Więcej aktualności Mniej aktualności