HAN – zdalny dostęp do zasobów elektronicznych Biblioteki

Dzięki wdrożeniu systemu HAN wszyscy członkowie Wspólnoty Uczelni, tj. pracownicy oraz studenci, otrzymali możliwość bezpiecznego dostępu do źródeł elektronicznych w i spoza sieci Politechniki Śląskiej. Aby skorzystać z dowolnej bazy, z dostępem ograniczonym do sieci uczelnianej, należy wybrać link z listy alfabetycznej e-źródeł. Każda z tych baz ma indywidualny link, po kliknięciu którego pojawia się okno do logowania.

Przy logowaniu należy podać:

• login, czyli nazwa użytkownika w domenie polsl.pl lub student.polsl.pl, np. jkowalski@polsl.pl, anowak@student.polsl.pl
  • oraz hasło do konta pocztowego.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę z Politechniką Śląską lub ukończenia studiów i podpisania karty obiegowej w Bibliotece Politechniki Śląskiej dostęp zostaje anulowany.

Niektóre bazy pozwalają także na dostęp zdalny spoza sieci akademickiej za pomocą indywidualnych kont użytkowników.

HAN to serwer typu reverse proxy, który umożliwia zarządzanie dostępem do elektronicznych źródeł informacji. Nie wymaga dodatkowych instalacji i konfiguracji na komputerze użytkownika oraz nie wymaga wypełniania i wysyłania formularzy zgłoszeniowych. HAN to bezpieczne rozwiązanie, które dodatkowo zapewnia szereg funkcjonalności, m.in.:

• uwierzytelnianie użytkownika m.in. za pomocą protokołu LDAP czy konta bibliotecznego w systemie PROLIB,
  • ograniczenie uwierzytelniania np. tylko dla określonej grupy użytkowników,
  • kontrola uprawnień użytkowników,
  • kontrola licencji nałożonych na źródła elektroniczne,
  • prowadzenie statystyk wykorzystania zasobów elektronicznych.

Informacji w zakresie korzystania z zasobów bibliotecznych udzielają pracownicy Oddziału Informacji Naukowej Biblioteki Politechniki Śląskiej:

tel. 32 237 14 64, e-mail: biblio.info@polsl.pl.

Problemy techniczne związane z usługą HAN należy zgłaszać do Sekcji ds. Infrastruktury Wirtualnej Centrum Informatycznego Politechniki Śląskiej:

tel. 32 237 19 01, e-mail: tzielinski@polsl.pl.

Wydziały i jednostki uczelniane zainteresowane korzystaniem z systemu HAN proszone są o kontakt z Sekcją ds. Infrastruktury Wirtualnej Centrum Informatycznego Politechniki Śląskiej:

tel. 32 237 19 01, e-mail: mgawel@polsl.pl.