A A+ A++

mgr inż. Piotr Szaflik

“Aktywność fizyczna jak ją wybrać?”

          Na całym świecie zwiększa się liczba cierpiących na depresję oraz występowanie stanów lękowych u osób w różnym wieku. Dodatkowo pandemia nie miała korzystnego wpływu na ich zdrowie psychiczne.

        Badacze oraz psycholodzy nieustanie poszukują sposobów, aby korzystnie wpłynąć na samopoczucie, nastrój czy funkcjonowanie. Prowadzonych jest wiele badań m.in. zauważono, że przeprowadzka do bardziej zielonych obszarów miejskich wiąże się z trwałą poprawą zdrowia psychicznego[1].

            Innym sposobem dbania o swój dobrostan psychiczny to zwiększenie swojego poziomu aktywności fizycznej[2]. O tym jak ważna jest ta aktywność mogą dowiedzieć się Państwo również z innych artykułów popularnonaukowych.

            No dobrze tylko jak ją zwiększyć? I co robić?

            Chciałbym Państwu zaproponować taki rodzaj aktywności jak pływanie. Może to być nie tylko zabawa, lecz również ochłoda w trakcie upalnych dni. Jest to ogólno rozwojowy sport, który można praktycznie stosować zawsze i bez ograniczeń wiekowych. Sport ten może być stosowany jako forma rehabilitacji po przebytych urazach i operacjach np. stawów kolanowych. Jednak stosując ten sport jako formę rehabilitacji należy stosować się do zaleceń lekarza, a najlepiej dodatkowo wykonywać wszystkie ćwiczenia pod czujnym okiem doświadczanego fizjoterapeuty.  

Chyba każdy z nas zna powiedzenie „woda wyciąga”, co to znaczy? Oznacza to, że aktywność ta korzystnie wpływa nie tylko na samopoczucie, lecz również na naszą wagę. Pozwala ona spalić nadmiarowe kalorie, a co istotne (w szczególności u osób otyłych) jednocześnie odciążyć stawy.

Sport ten jest polecany nie tylko osobom, którzy mają nadmiarową wagę. W obecnej chwili większość osób prowadzi sedentaryjny tryb życia (praca biurowa). Po całym dniu siedzenia przed komputerem idealnym rozwiązaniem jest właśnie odciążenie całego kręgosłupa np. w wodzie. Trening na basenie angażuje praktycznie wszystkie partie mięśniowe oraz utrzymuje prawidłową postawę. Pozwala to wzmocnić kręgosłup oraz zlikwidować napięcie. Efektywność treningów w wodzie wynika z faktu, że woda stanowi opór.

Dodatkowo pływanie nie tylko musi być stosowane jako trening czy rehabilitacja. Pływanie też wspomaga odprężenie i zrelaksowanie się.

Ruch w wodzie może posiadać własności cofające zegar biologiczny oraz obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i poprawia wydajność układu krążenia. Pamiętajmy natomiast, że aby treningi przyniosły korzyści należy pływać regularnie co najmniej 2-3 razy w tygodniu.

Trenując pływanie należy pamiętać o kilku zasadach! Pływajmy tylko w wyznaczonych miejscach oraz pod opieką ratowników! Nigdy nie skaczmy do wody nie znając głębokości oraz NIGDY NIE PRZECENIAJ SWOICH SIŁ.

Rys.1. Kąpiel o zachodzie słońca [3]

Bibliografia

  1. Alcock I., White M.P., Wheeler B.W., Fleming L.E., Depledge M.H., Longitudinal effects on mental health of moving to greener and less green urban areas, Environ. Sci. Technol., 2014, 48, 1247–1255, DOI: 10.1021/ES403688W/SUPPL_FILE/ES403688W_SI_001.PDF.

  2. Ibáñez Román J.E., Ekholm O., Algren M.H., Koyanagi A., Stewart-Brown S., Hall E.E., et al., Mental wellbeing and physical activity levels: A prospective cohort study, Ment. Health Phys. Act., 2023, 24, 100498, DOI: 10.1016/J.MHPA.2022.100498.

  3. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/fotografia-sylwetka-czlowieka-na-plazy-podczas-zachodu-slonca-1142941/

dni
godziny
minuty
sekundy
Odtwórz wideo

Serce ma się tylko jedno! Dołącz do Naszego wykładu popularno-naukowego, gdzie dowiesz się jak sztuczne serce, może dać nam “nowe życie”.

Zapraszamy na wykład popularno-naukowy już 26. maja. Dołącz do Nas za pośrednictwem platformy ZOOM (identyfikator spotkania: 932 6745 2017, kod dostępu: 007971) lub zobacz transmisję wydarzenia na Youtube.

Odtwórz wideo

Z przyczyn niezależnych styczniowy wykład na temat ,,Sztuczne serce – wczoraj, dziś, ale czy jutro?” jest przełożony na późniejszy termin.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie