A A+ A++

O NAS

Nasz zespół badawczy zajmuje się badaniami podstawowymi i stosowanymi w zakresie przetwarzania i obróbki surowców wtórnych, w tym odpadów przemysłowych oraz zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, oraz wykorzystania produktów powstałych podczas tych procesów.

PROFIL DZIAŁALNOŚCI

W związku z rosnącą liczbą odpadów oraz możliwym deficytem różnych surowców, nazywanych w niektórych przypadkach krytycznymi, wprowadzono założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, która oparta jest na biznesowym modelu mającym na celu wydłużenie czasu użytkowania produktu poprzez ponowne użycie, naprawę, odzysk oraz zastosowanie surowców wtórnych w procesie wytwarzania. Dlatego postanowiono zapętlić gospodarkę, aby cykl życia produktu uległ zmianie. Zgodnie z nowym podejściem wytworzone dobro po wykorzystaniu ma być użyte w kolejnym cyklu produkcyjnym, co w konsekwencji ogranicza ilość powstającego odpadu. Poniżej przedstawiony został przykład zastosowania tej koncepcji zaprojektowany i wdrożony w naszej pracowni.

recykling

Recykling płyt obwodów drukowanych (ang. PCB - Printed Circuit Boards)
- przykład zastosowania inżynierii mineralnej w górnictwie miejskim

Nasza baza laboratoryjna oraz zespół badawczy umożliwiają realizację innowacyjnych prac z zakresu pozyskiwania surowców ze źródeł wtórnych i pierwotnych oraz ich przetwarzania i modyfikacji w celu produkcji nowych dóbr.

Rozwój nowych metod i technologii przetwarzania zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, zastosowania i przetwarzania ubocznych produktów wytwarzania różnych dóbr, recyklingu baterii, magnesów neodymowych oraz tworzyw sztucznych i innych wymaga prowadzenia badań na wszystkich poziomach gotowości technologicznej w zakresie poszukiwania i weryfikacji nowych rozwiązań, ich implementacji i określenia krytycznych funkcji procesowych, sterowania i automatyzacji maszyn i urządzeń oraz ograniczenia i kontroli wpływu na środowisko przyrodnicze.

Pracowania recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym wyposażona jest w konwencjonalną, ale i w innowacyjną infrastrukturę badawczą, która pozwala na rozwiązywanie trudnych problemów i wyzwań technologicznych oraz realizację przedstawionych zadań w skali laboratoryjnej i ćwierćtechnicznej. W kooperacji z innymi jednostkami naukowymi i instytucjami, z którymi podpisaliśmy umowy o współpracy, możemy wdrażać wyniki badań prowadzonych w zakresie szeroko pojętej inżynierii mineralnej i recyklingu, i osiągać gotowość technologiczną na poziomie wdrożeniowym.

Nasza działalność jest w pełni zgodna z zasadą „nie wyrządzać znaczącej szkody” zapisaną w Artykule 11 Rozporządzenia UE nr 2020/852* i dlatego może być uznana za sprzyjającą zrównoważonemu rozwojowi (Art. 3 Rozporządzenia). Nasze działania zawsze przyczyniają się do realizacji dwóch z sześciu celów środowiskowych rozporządzenia (art. 17), a tym samym wnoszą znaczący wkład w zmniejszenie wpływu wytwarzanych procesów i produktów na środowisko.

Cel 1: Łagodzenie zmian klimatu:

W planowanych pracach badawczo-rozwojowych dbamy o to, aby projektowane i wdrażane procesy technologiczne działały ze znacznie wyższą efektywnością energetyczną, zmniejszając tym samym emisję gazów cieplarnianych.

Cel 2: Gospodarka o obiegu zamkniętym, w tym zapobieganie powstawaniu odpadów i recykling:

W naszej działalności badawczo-rozwojowej koncentrujemy się na projektowaniu i wdrażaniu procesów technologicznych tak, aby były zasobooszczędne i miały jak najmniejszy wpływ na środowisko.

* ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie