A A+ A++

Zakres badań prowadzonych w Katedrze obejmuje również obejmuje szeroki zakres zagadnień z zakresu geodezji i kartografii, w tym geodezji górniczej oraz ochrony terenów górniczych.

Prace badawcze wykorzystują pomiary geodezyjne,  fotogrametrię, teledetekcję, kartografię, systemy informacji przestrzennej, geoinformatykę oraz inne.

Główne kierunki badań:

  • Analizy odwzorowań kartograficznych oraz układów współrzędnych,
    w szczególności oceny  dokładności i opracowania parametrów transformacji lokalnych układów współrzędnych prostokątnych płaskich stosowanych do układu państwowego z oprogramowaniem w systemie klasy GIS.
  • Technologię tworzenia map numerycznych i systemów informacji przestrzennej w tym: projektowanie modeli baz danych przestrzennych i systemów informacji geograficznej (GIS), opracowywania algorytmów zasilania baz danych przestrzennych, opracowania metod wizualizacji kartograficznej baz danych przestrzennych,  tworzenia rozwiązań wspomagających procesy decyzyjne z wykorzystaniem systemów GIS do wykorzystania w jednostkach administracji oraz branżowych, w szczególności również rozwiązań do zastosowania w górnictwie.

  • Wykorzystanie nowoczesnego sprzętu geodezyjnego w dziedzinie podstawowych prac z geodezji powierzchniowej i górniczej, w tym w zakresie:
    - wykorzystania lotniczego skaningu laserowego do tworzenia modeli wysokościowych zmian powierzchni terenu,
    -realizacji pomiarów geodezyjnych, w tym inwentaryzacyjnych jezdni, skarp oraz ich deformacji,  pomiarów odkształceń obiektów budowlanych w  oparciu o fotogrametrię niskiego pułapu z wykorzystaniem precyzyjnie pozycjonowanych bezzałogowych statków powietrznych wyposażonych w wysokorozdzielcze kamery oraz w oparciu o technologię naziemnego skaningu laserowego dalekiego zasięgu.

- identyfikacji oraz inwentaryzacji uszkodzeń obiektów budowlanych w oparciu pomiary fotogrametryczne niskiego pułapu realizowane z zastosowaniem bezzałogowych obiektów latających wyposażonych w wysokorozdzielcze kamery wizyjne i termowizyjne.

- skaningu laserowego obiektów naziemnych i metodyki opracowania modeli 3D, w tym do inwentaryzacia deformacji obiektów budowlanych z wykorzystaniem technologii naziemnego skaningu laserowego oraz skaningu ręcznego,

  • projektowania systemów monitorowania przemieszczeń powierzchni terenu z wykorzystaniem GNSS oraz interferometrii radarowej, opracowanie metodyki automatycznej detekcji zmian,

  • Doskonalenie metodyki pomiarów i obliczeń geodezyjnych związanych z ochroną powierzchni i obiektów przed wpływami eksploatacji górniczej w okresie prowadzenia eksploatacji górniczej oraz trakcie procesu zamykania kopalń.
  • Metod prognozowania deformacji terenu górniczego z wykorzystaniem technik komputerowych, w tym modelowania numerycznego procesu odkształceniowego powierzchni terenu powodowanego przez podziemne i odkrywkowe roboty górnicze jak również procesy odwodnieniowe górotworu z wykorzystaniem metody opartej na teorii automatów komórkowych oraz metod opartych na teorii geometryczno-całkowej.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie