Autor: Jacek Kocurek Publikacja: 15.12.2023 Aktualizacja: 21.12.2023

Studenci naszego wydziału, Łukasz Jakubski oraz Mateusz Zygadło, wśrod laureatów konkursu Złoty Medal Chemii 2023

Coroczny konkurs skierowany jest do autorów nowatorskich prac licencjackich lub inżynierskich o znaczeniu poznawczym, jak również aplikacyjnym w dziedzinie chemii (oraz z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki), napisanych i obronionych w Polsce, w roku akademickim 2022/2023. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne i Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk. Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN, a fundatorem nagród firma DuPont.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Róża Okoń z Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Temat zwycięskiej pracy dyplomowej to „Comparative assessment of the photochemistry of N7- and N9-adenosine (Ocena porównawcza fotochemii N7- i N9-adenozyny)”. Srebrny Medal Chemii zdobyła Karolina Wrochna z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Tytuł jej pracy to „Otrzymywanie kompleksów boroorganicznych typu BODIPY wykazujących absorpcję w zakresie światła czerwonego do zastosowań w terapii fotodynamicznej”. Brązowy Medal Chemii otrzymał Łukasz Jakubski z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach za pracę pod tytułem “Zastosowanie kombinacji magnetytu z magnesem molekularnym, jako wypełnienia membran alginianowych w procesie odwadniania etanolu techniką perwaporacji.”

Tematyka pracy Łukasza Jakubskiego wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem na czyste alkohole niskocząsteczkowe, stosowane np. jako biopaliwa, czy środki dezynfekujące. Wykorzystano efekt synergii dwóch różnych rodzajów wypełnień, magnetytu i magnesu molekularnego, w celu uzyskania unikalnych właściwości membran. Dzięki przeprowadzonej kompleksowej analizie wytypowano membranę o właściwościach jak do tej pory nieosiągalnych dla tego typu rozdziału. Opracowanie to jest podstawą patentu i publikacji w renomowanym czasopiśmie naukowym.

Firma DuPont przyznała także wyróżnienia specjalne. Dwa z nich trafiły do naszych studentów: Łukasza Jakubskiego oraz do Mateusza Zygadło. Praca Mateusza Zygadło, pt. “Utilization of waste poly(ethylene terphthalate) by production of plastycizers” prezentuje nową, wydajną metodę utylizacji tworzywa sztucznego, jakim jest PET. Materiał ten jest jednym z najczęściej stosowanych polimerów do produkcji butelek i opakowań, co generuje ogromne ilości odpadów. W metodzie opracowanej w pracy, PET jest przetwarzany na drodze reakcji chemicznej w plastyfikator, czyli związek stosowany jako dodatek do tworzyw sztucznych (np. PVC), w celu zwiększenia ich elastyczności. W ten sposób uzyskuje się dwa pozytywne efekty: przydatny materiał oraz redukcje ilości odpadów polimerowych.

Serdecznie GRATULUJEMY!!

Więcej informacji o konkursie zawiera załączona informacja prasowa:

ZŁOTY MEDAL CHEMII 2023.pdf (743,07 kB)

Pokaż wszystkie

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Katarzyny Niesyto

Anna Strzelewicz
2024-09-03 15:14:00
2024-09-03 15:17:50
03.09.2024
photo

ZAPROSZENIE do udziału w złożeniu oferty i w projekcie w ramach programu „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności”

Anna Strzelewicz