Start - Start - Działalność dydaktyczna - PraceMgr
Tematy prac magisterskich na rok akademicki 2025/2026 prowadzonych w Katedrze na kierunku Chemia Przemysłowa

Prof. dr hab. inż. Piotr SYNOWIEC
Porównanie wydajności i wskaźników zużycia energii w instalacji do krystalizacji siarczanu potasu metodą wyparną i próżniową.
Praca o charakterze obliczeniowym, polegająca na zbilansowaniu masowym i cieplnym instalacji do krystalizacji siarczanu potasu o wydajności 1500 kg/h kryształów.
- W zakres pracy wchodzić będą:
- obliczenia w zakresie bilansu masy i ciepła,
- określenie wskaźników zużycia energii w analizowanych przypadkach,
- opracowanie schematów blokowych i PFD procesów,
- opracowanie wykresów Sankey’a
- zestawienie podstawowych aparatów i urządzeń dla każdego wariantu

Dr hab. inż. Krzysztof PIOTROWSKI, prof. PŚ
Możliwości zastosowania polimerowych membran inkluzyjnych w procesach inżynierii chemicznej.
Polimerowe membrany inkluzyjne są nowym rozwiązaniem technologicznym umożlwiającym zwiększenie efektywności rozdziału składników mieszaniny. Celem pracy jest krytyczny przegląd dostępnej literatury dotyczącej obszarów zastosowania polimerowych membran inkluzyjnych w różnych procesach inżynierii chemicznej i na tej podstawie określenie potencjalnych możliwości oraz ograniczeń związanych z tą metodą separacji. Uzupełnieniem będą uproszczone obliczenia symulacyjne związane z oryginalną koncepcją zastosowania membran inkluzyjnych w wybranym procesie rozdziału składników mieszanin, ze wskazaniem uzyskanego efektu usprawnienia tego procesu.

Dr hab. inż. Krzysztof PIOTROWSKI, prof. PŚ
Reaktory membranowe z polimerowymi membranami inkluzyjnymi – możliwości i ograniczenia procesowe.
Reaktory membranowe reprezentują nowoczesne połączenie układu reakcyjnego i separacyjnego, których właściwa integracja umożliwia pośrednie sterowanie efektywnością i selektywnością procesu. Celem pracy jest dokonanie krytycznego przeglądu dostępnej literatury i na tej podstawie określenie potencjalnych możliwości i ograniczeń technologicznych wprowadzenia do tej konstrukcji nowoczesnych polimerowych membran inkluzyjnych o zwiększonych możliwościach separacyjnych. Uzupełnieniem będą uproszczone obliczenia symulacyjne dla jakościowego i ilościowego porównania użyteczności membran klasycznych i inkluzyjnych w integracji procesowej z reaktorem.

Dr inż. Krzysztof KIRAGA
Koncepcja i projekt kolumny do termicznego rozkładu roztworów amoniakalnych ze ścieków procesowych.
Temat koncepcyjno – projektowy. Temat dotyczy zagospodarowania ścieków i odzysku amoniaku ze ścieków poprocesowych zawierających rozpuszczone związki amonowe. Proces realizowany będzie poprzez termiczny rozkład roztworów amoniakalnych za pomocą nasyconej/przegrzanej pary wodnej i odpędzenie gazowego amoniaku. Należy wykonać bilans masowy i bilans cieplny procesu oraz wyznaczyć gabaryty kolumny w dwóch wersjach obliczeniowych: I – kolumna z wypełnieniem usypowym, II kolumna półkowa. Należy również wykonać dokumentację rysunkową obejmującą rysunki ofertowe aparatów w programie AUTOCAD.

Dr inż. Magdalena STEC
Ocena pracy mieszalnika z mieszadłem mechanicznym. Koncepcja zmian konstrukcyjnych urządzenia w celu poprawy efektywności działania. Projekt zaproponowanego rozwiązania
Uwaga: temat z roku ak. 2024/2025, wstępnie zarezerwowany dla Dyplomanta przebywającego obecnie na urlopie.
Celem projektu jest ocena skuteczności istniejącego mieszalnika służącego do homogenizacji komponentów ciekłych o podanej charakterystyce, wraz ze wskazaniem nieprawidłowości w działaniu/konstrukcji oraz propozycja rozwiązania (wraz z wykonaniem obliczeń procesowo-konstrukcyjnych), które pozwoli na poprawę efektywności urządzenia.Wykonanie projektu wymaga:
- szerokiego przeglądu literatury w zakresie dostępnych rozwiązań konstrukcyjnych mieszalników znajdujących zastosowanie w mieszaniu cieczy, wad i zalet dostępnych mieszadeł mechanicznych oraz informacji, które przysłużą się do samodzielnego opracowania algorytmu obliczeniowego urządzenia,
- znajomości ogólnych zasad w projektowaniu mieszalników,
- biegłości w wykonywaniu obliczeń procesowo–konstrukcyjnych.
Tematy prac magisterskich na rok akademicki 2024/2025 prowadzonych w Katedrze na kierunku Technologia Chemiczna

Dr hab. inż. Grzegorz DZIDO, prof. PŚ
Badania nad wytwarzaniem i zastosowaniem nanodrutów srebra w rozwiązaniach z zakresu flexible electronics wykorzystujących papier hybrydowy
Praca będzie miała ma charakter eksperymentalny. W zakresie realizowanego tematu przewiduje się:
- prowadzenie syntezy nanodrutów srebra ich separację i analizę,
- wytwarzanie papieru hybrydowego z wykorzystaniem nanodrutów i dodatków uszlachetniających,
- budowę, uruchomienie i testy wybranych rozwiązań technicznych przyjętych na podstawie analizy literaturowej.