Autor: Maciej Sowa Publikacja: 14.07.2023 Aktualizacja: 14.07.2023

Jak studenci, pracownicy i doktoranci Naszego Wydziału Chemicznego spędzili ostatnie dni czerwca?

„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć” (Mark Twain)

Koniec czerwca jak co roku nie oszczędzą wrażeń nikomu. Czy to dzielnie znoszącym sesje studentom, wytrwałym w postanowieniach dyplomantom, czy też samym prowadzącym starającym się trzymać rękę na pulsie, gdy myśli zebranych kierują się w stronę upragnionego wypoczynku. Nie inaczej było w przypadku małej delegacji, która w tym stresującym okresie, dumnie reprezentowała Naszą Uczelnię daleko za południową granicą kraju.

Komarno-2023-1.jpg (130,52 kB)

Zdj. 1. Plac generała György Klapka w Komárnie

Komárno jest stosunkowo niewielką miejscowością turystyczną znajdująca się na pograniczu Słowacji i Węgier, która w dniach 28.06.2023 r. - 30.06.2023 r. gościła wielu specjalistów z dziedziny informatyki, elektroniki i elektrochemii. Odbywające się na Uniewersytecie Jánosa Selyego warsztaty pt. 3rd International Workshop on Trends in Electronics and Informatics oraz 12th International Workshop on Surface Engineering, przyciągnęły przedstawicieli uczelni badawczych z Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec i Polski. W skład grupy reprezentującej Politechnikę Śląską wchodzili zarówno studenci: Hubert Knap, Daniel Szymura, jak i pracownicy oraz doktoranci Zespołu Elektrochemii: mgr inż. Weronika Maciak, mgr inż. Aleksander Olesiński, mgr inż. Magdalena Marny i mgr inż. Marta Wala.

Komarno-2023-2.jpg (416,07 kB)

Zdj. 2. Uczestnicy Warsztatów w Komárnie

Podczas trwających warsztatów członkowie delegacji PŚ mieli nie tylko okazję uczestniczyć w wykładach dotyczących m.in bezpieczeństwa użytkowania pojazdów samojezdnych, rozwoju sztucznej inteligencji, metod programowania i poprawy funkcjonalności materiałów, ale również przedstawić wyniki swoich badań przed szerszą publicznością:

Komarno-2023-3.jpg (40,16 kB)

Zdj. 3. Hubert KnapSurface treatment of titanium veterinary implants

Komarno-2023-4.jpg (89 kB)

Zdj. 4. Weronika MaciakFormation of ceramic-polymer coatings on titanium implants and their stabillity

Komarno-2023-5.jpg (43,16 kB)

Zdj. 5. Aleksander OlesińskiInfluence of current parameters on the properties of the oxide layers formed in the process of plasma electrolytic oxidation

Komarno-2023-6.jpg (91,81 kB)

Zdj. 6. Magdalena MarnySynthesis of TiO2-ZnO coatings by plasma electrolytic oxidation

Komarno-2023-7.jpg (46,14 kB)

Zdj. 7. Marta WalaInfluence of Zn and Fe addition to NiCu alloy on its electrocatalytic activity towards urea oxidation

Nie zabrakło przy tym okazji do dyskusji z przedstawicielami poszczególnych uczelni na terenie Europy, czy też usłyszenia sugestii dotyczących kolejnych etapów prowadzonych prac badawczych.

Komarno-2023-8.jpg (504,2 kB)

Zdj. 8. Dziedziniec Europy w Komárnie

Poza główną salą konferencyjną każdy z uczestników warsztatów mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat miasta, jego zabytków i poznać życiorys Jánosa Hugo Bruno Selyego, XX-wiecznego węgierskiego endokrynologa, od którego imienia pochodziła nazwa Uniwersytetu. Oczywiście po takiej „lekcji historii” w planie wycieczki nie mogło zabraknąć spaceru dookoła rynku, którego fotografie będą jeszcze długo przypominać o ostatnich dniach czerwca.

Komarno-2023-9.jpg (99,2 kB)

Zdj. 9. Fontanna na Dziedzińcu Europy w Komárnie

Uczestnikom warsztatów gratulujemy godnego reprezentowania Politechniki Śląskiej, a wszystkim Studentom Życzymy równie malowniczych podróży podczas zbliżającej się przerwy międzysemestralnej.

Wyjazd był finansowany w ramach sieci CEEPUS 2022/2023 zatytułowanej „Engineering as Communication Language in Europe”, której ogólnym celem jest tworzenie komunikacji i współpracy pomiędzy inżynierami, zajmującymi się różnymi dziedzinami nauki. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w wyjazdach międzynarodowych organizowanych na terenie Unii Europejskiej.

Ciekawostka nr 1: Choć nie zostało to oficjalnie potwierdzone to bardzo możliwe, że nazwa miasta Komárno może nawiązywać do wyjątkowo złośliwej populacji komarów występującej na terenie miasta – studenci mieli okazje na własnej skórze przeprowadzić wstępne badania odnośnie tej hipotezy.

Ciekawostka nr 2: Pomimo tego, że miasto znajduje się na terytorium Słowacji to większość mieszkańców posługuje się językiem węgierskim. Na szczęście przy zamawianiu zmrzlin i hranolky’ów obyło się bez słownika.

Ciekawostka nr 3: Niedaleko Placu generała György Klapka znajduje się drugi mniejszy Dziedziniec Europy z fontanną z międzynarodowym przesłaniem – każdy obecny tam pawilon jest wzorowany architekturą innego państwa. Jeśli kiedykolwiek odwiedzicie Komárno to nie zapomnijcie znaleźć tę ukrytą lokalizację.

Autor: Magdalena Marny

Pokaż wszystkie