A A+ A++
nagl1

Tytuł projektu: Projektowanie biologicznie aktywnych materiałów polimerowych i hybrydowych do celów medycyny spersonalizowanej i chemioterapii regionalnej

Założenia i cele projektu: Rozpoczęty w XX wieku dynamiczny rozwój przemysłowy i zmiana struktury wiekowej społeczeństwa przyniosły duży wzrost zachorowań na tzw. choroby cywilizacyjne, odpowiedzialne obecnie za ponad 80% zgonów. Integracja nauk ścisłych i technicznych z medycyną i biologią przyczyniła się w ostatnich latach do istotnej poprawy zarówno diagnostyki jak i planowania oraz monitoringu efektów terapii, jak również umożliwiła wprowadzenie do praktyki medycznej wielofunkcyjnych materiałów bioaktywnych. Podążając za najnowszymi osiągnięciami światowej nauki, zespół składający się z czwórki wybitnie uzdolnionych studentów pracuje nad wykorzystaniem materiałów polimerowych i hybrydowych w roli rusztowań tkankowych, powłok biomedycznych, interfejsów neurologicznych, biosensorów, nici chirurgicznych i tkanin medycznych. Głównym celem projektu jest rozwój aktywności naukowej, innowacyjności oraz kreatywności studentów zaangażowanych w prace nad opisywanymi materiałami poprzez umożliwienie im przedstawienia wyników badań na prestiżowej konferencji międzynarodowej: 6th International Conference on Smart Materials Applications, Tokio 6-8.01.2023. Uczestnictwo pozwoli na poszerzenie wiedzy z zakresu zainteresowań naukowych studentów, a także umożliwi dyskusję w międzynarodowym gronie na temat przyszłych możliwości zastosowania uzyskanych materiałów i wymianę poglądów. Elementy rywalizacji obejmować będzie konkurs zgłoszeń konferencyjnych, konkurs na najlepsze wystąpienie konferencyjne, jak również możliwość opublikowania wyników prac w prestiżowym czasopiśmie naukowym.

Planowane efekty: Udział studentów w opisywanym spotkaniu naukowym i konkursie organizowanym w jego trakcie umożliwi zaprezentowanie rezultatów projektu szerszemu gronu naukowców, pomagając rozwinąć kreatywność oraz zdolności popularyzatorskie. Rywalizacja w konkursie na najlepszy poster i prezentację konferencyjną zmobilizuje uczestników projektu do dokładnego przeanalizowania prezentowanego problemu naukowego, a dyskusja towarzysząca prezentacjom skłoni do krytycznego przyjrzenia się wynikom i ich interpretacji, a także pobudzi do zastanowienia się nad przyszłym kierunkiem badań. Wygranie rywalizacji z innymi studentami, doktorantami i naukowcami z całego świata w konkursach na najlepszy poster lub komunikat ustny jest znaczącym osiągnięciem na początkowym etapie kariery naukowej, stanowi potwierdzenie słuszności decyzji o zajęciu się danym problemem naukowym, świadczy o doskonałym zrozumieniu tematyki badawczej, a także stanowi motywację do dalszej pracy oraz rozwoju osobistego.

Wartość projektu: 24 660.00 zł (wkład Funduszy Europejskich: 20 783.43 zł)

Beneficjent: Politechnika Śląska

Osoby zaangażowane w realizację projektu:

Szymon Smołka

Angelika Banaś

Kaja Fołta

Dr hab. inż. Katarzyna Krukiewicz, prof. PŚ

 

Z1
Z2
z3
Z4

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie