A A+ A++

Tytuł projektu:

Wykorzystanie biopolimerów jako nośników związków przeciwnowotworowych w terapii glejaka wielopostaciowego

Założenia projektu: Choroby nowotworowe są drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Zrozumiałe jest, że każdy rodzaj nowotworu wymaga specyficznego schematu leczenia, który obejmuje jedną lub więcej metod, takich jak resekcja chirurgiczna, radioterapia lub chemioterapia. Chociaż ta kombinacja terapii stosowana jest od wielu lat w leczeniu zarówno zaawansowanych jak i nawracających nowotworów, istnieją pewne specyficzne rodzaje raka, które są trudne do wyleczenia przy użyciu konwencjonalnych metod. Przykład stanowi glejak wielopostaciowy, który jest rodzajem złośliwego guza mózgu. Glejak, to szybko rosnący i agresywny nowotwór, o którym wiadomo, że łatwo atakuje pobliską tkankę mózgową. Glejak jest z natury oporny na konwencjonalne terapie, szczególnie ze względu na obecność bariery krew-mózg, która zapobiega dostarczaniu środków chemioterapeutycznych do komórek rakowych. Najnowsze badania sugerują, że w walce z glejakiem skuteczne mogą okazać się kontrolowane układy dostarczania leków. Przykładem takiego układu są biopolimery, np. chitozan i alginian, które degradując w sposób kontrolowany są w stanie regulować uwalnianie leków.

 

Cele projektu: Celem proponowanego projektu jest opracowanie systemu kontrolowanego uwalniania leków przeciwnowotworowych przy użyciu chitozanu i alginianu sodu. Opracowany system będzie charakteryzował się określoną kinetyką uwalniania, pozwalającą na utrzymywanie stałego stężenia leku w docelowym miejscu działania.

 

Oczekiwane wyniki: W wyniku realizacji projektu planujemy otrzymanie nośników kwercetyny na bazie wybranych biopolimerów wykazujących określoną pojemność na lek oraz kinetykę jego uwalniania. W ten sposób zamierzamy opracować nośnik modelowego leku przeciwnowotworowego o potencjalnym zastosowaniu w terapii glejaka wielopostaciowego.

 

 

Zespół projektowy:

Julia Grohs

Julia Jamorska

Sonia Szczotka

Inż. Szymon Smołka

Dr hab. inż. Katarzyna Krukiewicz, prof. PŚ

 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie