A A+ A++

Historia

Katedra Konstrukcji Budowlanych wyodrębniła się w 1994 roku z Instytutu Konstrukcji Budowlanych, który powstał w wyniku reorganizacji Uczelni w 1971 roku. Jednak rodowód Katedry jest znacznie wcześniejszy, sięgający utworzenia Politechniki Śląskiej w 1945 roku i powołanych wówczas dwóch Katedr – Budownictwa Żelbetonowego (od roku 1953 Żelbetowego) oraz Budownictwa Stalowego.

Pierwszym kierownikiem Katedry Konstrukcji Budowlanych w latach 1994 ‒ 2003 był prof. dr hab. inż. Włodzimierz Starosolski. Następnie, od roku 2003 do 2017 Katedrą kierował prof. dr hab. inż. Adam Zybura a obecnie Kierownikiem jest prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec.

Katedra Konstrukcji Budowlanych składa się z dwóch Zespołów: Konstrukcji Betonowych i Murowych oraz Konstrukcji Metalowych. Zasadnicza działalność naukowa Katedry obejmuje badania doświadczalne i analizy teoretyczne wszystkich rodzajów konstrukcji żelbetowych, murowych, zespolonych oraz stalowych. Specjalistyczne wyposażenie laboratoryjne umożliwia badania wielkogabarytowych elementów w złożonym stanie obciążenia. Oprócz badań wytrzymałościowych rozwiązywane są problemy dotyczące trwałości konstrukcji żelbetowych. Prace naukowe były realizowane m. in. w ramach 19 projektów badawczych MNiSzW oraz 4 zadań projektów finansowanych przez Unię Europejską w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. Dotychczas Katedra Konstrukcji Budowlanych współpracowała z około 130 firmami z sektora przemysłowego, świadcząc im usługi w zakresie ekspertyz naukowo-technicznych, badań doświadczalnych i wielu innych. W Katedrze Konstrukcji Budowlanych 11 pracowników legitymuje się uprawnieniami do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, natomiast 4 osoby są rzeczoznawcami zgodnie z ustawą Prawo Budowlane.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie