A A+ A++
projekt_horyzont
Autor: Tomasz Strzoda     Publikacja: 22.12.2022

Nowy projekt Horyzont EU

Miło jest nam poinformować, że prof. dr hab. inż. Joanna Polańska została liderem PŚ projektu europejskiego "Computational Models for new Patients Stratification Strategies of Neuromuscular Disorders" ("Modele obliczeniowe dla nowych strategii stratyfikacji pacjentów z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi"), który został zakwalifikowany do finansowania w ramach HORIZON Research and Innovation Action, Tools and Technologies for Healthy Society. Liderem całego projektu jest prof. Rossella Tupler z University of Modena, Italy. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za otrzymane rezultaty!

Projekt CoMPaSS-NMD tworzy nowatorskie i uniwersalne narzędzia do stratyfikacji diagnostycznej pacjentów cierpiących na Dziedziczne Choroby Nerwowo-Mięśniowe (HNMD), mające na celu spersonalizowane leczenie.

HNMD często występuje u młodych ludzi, powodując długotrwałą niepełnosprawność i wczesną śmierć; schorzenia te powodują brak możliwości uczestnictwa w życiu społecznym, potrzebę stałej pomocy i mogą wymagać długotrwałej opieki. Wielowymiarowe dane dotyczące HNMD - kliniczne, genetyczne, histopatologiczne i MRI - zostaną dostarczone przez ośrodki kliniczne z Włoszech, Francji, Niemczech, Finlandii i Wielkiej Brytanii w ramach Europejskiej Sieci Referencyjnej Rzadkich Chorób Neurologicznych. Narzędzia obliczeniowe do klasteryzacji wysokowymiarowej będą stosowane w podejściu opartym na uczeniu nienadzorowanym, wykorzystując wewnętrzną strukturę danych do zdefiniowania grup podobnych pacjentów. Zastosowane zostaną techniki uśredniania modeli klasyfikacyjnych i integracji do budowy modeli inspirowanych uczeniem federacyjnym oraz nowe, specyficzne dla HNMD deskryptory obrazów histopatologicznych. Przyjęcie tej wielowymiarowej perspektywy może potencjalnie zwiększyć wskaźnik diagnostyczny HNMD o 30% i sprzyjać skutecznym działaniom europejskich narodowych systemów opieki zdrowotnej. Jako główny rezultat projektu, platforma CoMPaSS-NMD Atlas będzie efektywną kosztowo aplikacją opartą o sztuczną inteligencję, zapewniającą precyzyjną charakterystykę kliniczną i diagnostykę, przy czym dane pozostaną publicznie dostępne dla każdego w społeczności badawczej i zdrowotnej. Projekt dostarczy rekomendacje i wytyczne dla pacjenta, opierając się na stratyfikacji, aby zaoferować najwyższy standard opieki dla diagnozy i prognozy oraz pomóc w planowaniu badań klinicznych. Projekt będzie realizowany zgodnie z metodologią współprojektowania zorientowaną na użytkownika, przy silnym zaangażowaniu zainteresowanych podmiotów i współpracy z innymi grupami badawczymi.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie