A A+ A++

Stanowisko wykorzystywane jest podczas laboratorium podstaw miernictwa. Umożliwia zapoznanie się z budową, zasadą działania oraz funkcjami pomiarowymi oscyloskopu analogowego. Na stanowisku znajdują się generatory częstotliwości, jak również oscyloskopy analogowe. W szczególności dokonuje się przeglądu funkcjonalności oscyloskopu poprzez obserwacje poziomów wyzwalania sygnałów, sposobu synchronizacji sygnałów, trybów pracy oscyloskopu, figur nieruchomych Lissajous. Wykonuje się również sprawdzenia wybranych parametrów charakteryzujących oscyloskop analogowy poprzez wyznaczenie ich wartości na podstawie rzeczywistych pomiarów na stanowisku laboratoryjnym.

Ważną częścią dydaktycznego laboratorium podstaw miernictwa są pomiary napięcia stałego i zmiennego. Zasady pomiaru napięcia stałego studenci poznają na przykładzie woltomierza cyfrowego (VC) z podwójnym całkowaniem. Przygotowano między innymi złożony moduł dydaktyczny takiego woltomierza z wyodrębnionymi blokami funkcjonalnymi, który umożliwia poznanie zasady działania urządzenia jak i badanie jego właściwości. Możliwe są zmiany różnych parametrów urządzenia, np.: napięcia odniesienia, częstotliwości generatora, zakłóceń itd. Efekty tych zmian można analizować przez obserwację na oscyloskopie czterokanałowym sygnałów z różnych bloków składowych VC. Na stanowisku mierzy się także współczynnik tłumienia NMRR zakłóceń szeregowych w funkcji częstotliwości zakłóceń. Pomiary wartości skutecznej napięcia zmiennego realizuje się woltomierzami cyfrowymi o różnych zasadach działania, w tym jest jeden woltomierz firmy HP z przetwornikiem „true RMS”, inny firmy Meratronik reagujący na wartość średnią napięcia wyprostowanego. Analizuje się błędy pomiaru napięć okresowych o różnych kształtach: sinusoidalnym, trójkątnym i prostokątnym o różnych współczynnikach wypełnienia. Ważnymi elementami programu badań są również: sprawdzanie błędów podstawowych i dodatkowych (od częstotliwości i kształtu napięcia) woltomierza metodą porównywania wskazań z przyrządem wzorcowym, a także metody oceny niepewności pomiarów i wyrażania charakterystyk dokładnościowych przyrządów pomiarowych.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie