A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 22.10.2014

Ogromny sukces zespołu Silesian Greenpower

Silesian Greenpower- studencki projekt zajmujący się bolidami elektrycznymi z Politechniki Śląskiej - po raz kolejny osiągnął ogromny sukces na arenie międzynarodowej. 12 października odbył się wyścig lekkich pojazdów elektrycznych na dawnym torze Formuły 1 w Wielkiej Brytanii, na którym śląscy studenci zajęli 2,3, oraz 5 miejsce, a także otrzymali nagrodę The Best Engineered Car 2014 od firmy Siemens. Zespół pokonał miedzy innymi drużynę Jaguara, czy bolidy Lockheed Martin oraz firmy Prodrive. 

 

Silesian Greenpower – technologiczny symbol Śląska triumfuje w Wielkiej Brytanii

Zaawansowane badania aerodynamiczne bolidu, komputer czasu rzeczywistego, obliczenia cieplne silnika, testy sprawności silnika na profesjonalnej hamowni, badania akumulatorów, szczegółowy model CAD bolidu… To nie opis prac w firmie motoryzacyjnej, to wszystko odbywa się udziałem studentów Politechniki Śląskiej i jest  preludium do prestiżowych osiągnięć na arenie międzynarodowej.

Zespół Silesian Greenpower składający się z około dwudziestu studentów zajmuje się projektowaniem oraz wykonaniem lekkich pojazdów elektrycznych startujących na profesjonalnych torach Formuły 1 w Wielkiej Brytanii. Studenci co roku biorą udział z zawodach przeznaczonych dla korporacji i uczelni wyższych The Silverline Corporate Challenge i co roku wracają z sukcesami. Zasady są proste: przejechać jak najwięcej okrążeń w określonym czasie przy kontrolowanym zużyciu energii. Każdy bolid wyposażony jest w ten sam silnik elektryczny i parę 12V akumulatorów, wygrywa drużyna, która zredukuje opory pojazdu do minimum.

W tegorocznym wyścigu Silesian Greenpower wystawiło dwa ulepszone bolidy z zeszłych lat – Poloneza (2012) i Sharka (2013) oraz jeden zupełnie nowy pojazd przypominający kształtem pocisk – SG2014 Bullet. Zawody zakończyły się ogromnym sukcesem, zespół zajął aż dwa miejsca na podium (srebrny i brązowy medal) oraz otrzymał nagrodę The Best Engineered Car 2014 od firmy Siemens. Studenci ze Śląska pokonali drużyny takich potentatów jak Jaguar, Lockheed Martin, czy Prodrive.

W tym roku projekt Silesian Greenpower wygrał również w konkursie na technologiczny symbol Śląska oraz dostał grant z MNiSW „Generacja Przyszłości”. Promowanie polskich naukowców za granicą i propagowanie idei zielonej energii to zadanie, które zespół realizuje równolegle z pracą konstruktorską. Kolejne sukcesy to dla studentów przede wszystkim bodziec do dalszych działań, ponieważ już trwają prace nad nową koncepcją bolidu.

Więcej informacji:

 

www.sg.polsl.pl

www.greenpower.co.uk

 

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Granty oraz stypendia dla wsparcia rozwoju naukowego za 2019 rok

System
2020-02-28 12:23:55
28.02.2020
photo

Uroczyste podpisanie listu intencyjnego Politechniki Śląskiej i Urzędu Dozoru Technicznego

System
2020-02-28 12:22:11
28.02.2020
photo

Przedstawiciele Politechniki Śląskiej na EEC Trends Warszawa

System
2020-02-28 12:19:40
28.02.2020
photo

Wyróżnienie dla Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej

System
2020-02-28 10:18:40
28.02.2020

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
21.04

Test Wydarzenia

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie