Start - Aktualnosci
Wystartowała załogowa misja kosmiczna Politechniki Śląskiej
Symulacja misji załogowej z udziałem przedstawicielek Politechniki Śląskiej rozpoczęła się 18 stycznia w placówce badawczej LunAres. W planach przedsięwzięcia są badania poświęcone wpływom izolacji spowodowanej pandemią COVID-19. Tegoroczna misja Habitatu LunAres odbywa się pod patronatem Rektora Politechniki Śląskiej oraz Ministra Zdrowia.
Habitat LunAres to znajdująca się w Pile placówka badawcza służąca do symulacji misji kosmicznych, zwanych misjami analogowymi. Jest to jedyny tego typu obiekt w Europie. Całkowicie odizolowana od środowiska zewnętrznego składa się z 7 modułów przeznaczonych do różnych czynności i codziennego życia, a także z 250 km kw. do „spacerów kosmicznych”.
Celem symulowanych misji kosmicznych są badania nad zdrowiem, psychologią i socjologią uczestników. Potencjał bazy LunAres jest wykorzystany do bieżących zagadnień związanych z pandemią COVID-19 i spowodowaną przez nią izolacją społeczną. Badania skupiają się na analizie dostosowania się psychiki do przymusowego zamknięcia i kwarantanny. Bierze w niej udział międzynarodowy zespół. Pięcioro analogowych (stacjonarnych) astronautów, przebywających bezpośrednio w LunAres będzie prowadziło badania związane z izolacją, a także prace w ramach własnych działań naukowych.
Obecna misja odbywa się pod patronatem Rektora Politechniki Śląskiej i Ministra Zdrowia. W przedsięwzięciu bierze udział inż. Wiktoria Dziaduła, studentka Wydziału Architektury, która przeprowadzi prace poświęcone sprawdzeniu rozwiązań zastosowanych w stacji kosmicznej pod kątem ich użyteczności oraz możliwości zaspokojenia potrzeb jej mieszkańców – członków misji. Przedstawiciele Wydziału Inżynierii Biomedycznej wykonają badania sprawdzające biomechanikę narządu ruchu i wpływ izolacji na sprawność fizyczną.
Na Politechnice Śląskiej rozwijane są zagadnienia z obszaru technologii kosmicznych oraz branży lotniczej, co bezpośrednio wpływa na podniesienie prestiżu badań naukowych Uczelni, jej umiędzynarodowienia, a także rozwój rewolucyjnych projektów we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Aktualności
Pokaż wszystkie

Zaproszenie na XII Śląskie Spotkania Naukowe
Serdecznie zapraszamy do udziału w XII Śląskich Spotkaniach Naukowych, które odbędą
się w dniach 9-11 maja 2025 roku w hotelu "Kmicic" w Złotym Potoku.





Laureaci Śląskiej Nagrody Naukowej
18 marca w Hotelu Monopol w Katowicach odbyła się uroczysta gala, na której wręczono nagrody przyznawane w ramach 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki. Każdy z uniwersytetów nagrodził jednego pracownika. Laureatem nagrody dla pracownika naukowego w Politechnice Śląskiej został dr hab. inż. Sebastian Student, prof. PŚ. Nagrodę w kategorii doktorant wręczono mgr inż. Justynie Mice z Politechniki Śląskiej. Gratulujemy!
Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.