Start - Aktualności - Życie zmienia naukę – ESOF 2024

Życie zmienia naukę
Dyskusje, warsztaty, sesje posterowe, spotkania networkingowe i dużo rozmów o nauce, potencjale badawczym i współpracy - w Katowicach trwa EuroScience Open Forum. To jedna z najważniejszych międzynarodowych konferencji, mająca wpływ na transformację nauki i świata, która odbywa się od 2004 roku w kolejnych miastach uhonorowanych tytułem Europejskiego Miasta Nauki.
– Katowice to pierwsze miasto w Europie środkowo-wschodniej, które otrzymało ten prestiżowy tytuł – podkreślił podczas ceremonii otwarcia prezydent miasta dr Marcin Krupa. – To osiągnięcie jest nagrodą za ciężką pracę, jaką włożyliśmy w transformację naszego postindustrialnego regionu, który dziś kojarzony jest z nauką – dodał.
– Nasz region zmienia się pozytywnie także dzięki różnorodnym uniwersytetom, które uprawiają nauki techniczne, humanistyczne, medyczne, artystyczne, ekonomiczne – mówił prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. – To nam daje szerszą perspektywę na świat.
Konferencja, która odbywa się co 2 lata ma na celu eksplorację związków między nauką a społeczeństwem, warunków prowadzenia badań naukowych oraz ich wpływu na społeczeństwo. Jej założeniem jest stymulowanie debaty na temat zmian związanych z nauką, a także analiza społecznych, kulturowych i gospodarczych konsekwencji przełomowych odkryć naukowych na poziomie regionalnym, krajowym, europejskim i ogólnoświatowym. W obliczu globalnych wyzwań tegorocznej edycji przyświeca hasło “życie zmienia naukę”.
– Wszyscy myślimy tradycyjnie, że nauka zmienia życie, a tutaj mówimy, że to życie zmienia naukę – tłumaczył prof. Marek Pawełczyk, rektor elekt Politechniki Śląskiej, wiceprzewodniczący Komitetu Programowego ESOF2024. – Życie jest pełne wyzwań co obserwowaliśmy w minionych latach podczas pandemii COVID-19, czy kiedy wybuchła wojna Ukrainie. Należało wówczas przestawić myślenie na bardziej konkretne, takie, które służy rozwiązywaniu bieżących celów i problemów. Te wyzwania mogą zaskakiwać i w związku z tym nauka musi być gotowa, by na bieżące reagować na to, co życie przynosi.

Do Katowic przyjechali czołowi europejscy i światowi przedstawiciele świata nauki, badacze akademiccy, przedstawiciele instytucji publicznych i niepublicznych wspierających naukę, przedstawiciele biznesu, mediów, a także osoby zainteresowane rolą nauki we współczesnym świecie. Naukowcy Politechniki Śląskiej mieli okazję, by pokazać potencjał badawczy uczelni podczas paneli i warsztatów, ale także na uczelnianym stoisku, na którym od rana odbywały się nieformalne spotkania networkingowe.
– Podczas tej konferencji prezentujemy nasze Priorytetowe Obszary Badawcze i kluczowe obszary naukowe, z których jesteśmy bardzo dumni – podkreśliła dr hab. inż. Alicja Kazek-Kęsik, prof. PŚ, koordynatorka POB 3 Materiały Przyszłości. – Jest duże zainteresowanie naszymi badaniami, wiele osób pyta mnie o tematy związane z biomateriałami, materiałami organicznymi czy powłokami, którymi się zajmuję. Nawiązywanie współpracy i dobra komunikacja szczególnie na arenie międzynarodowej to kluczowa sprawa.
Program konferencji ESOF 2024 został ułożony w oparciu o sześć głównych obszarów, które są najważniejszymi wyzwaniami nauki:
- transformacja energetyczna,
- zrównoważone środowisko,
- tożsamość kulturowa i transformacje społeczne,
- przemiany w obrębie doskonałości naukowej,
- zdrowe społeczeństwo,
- transformacja cyfrowa.
Dr hab. inż. Paweł Kasprowski, prof. PŚ poprowadził warsztaty o odkrywaniu ekosystemu sztucznej inteligencji. – Ideą tego warsztatu jest pokazanie ludziom, że nie ma czegoś takiego jak jedna sztuczna inteligencja, którą włączamy i zrobi za nas wszystko, tylko że jest wiele różnych architektur, algorytmów i metod, które razem składają się na coś, co nazywamy kolokwialnie sztuczną inteligencją. Starałem się omówić zasady działania każdej sieci neuronowej, ich różne typy i zastosowania –powiedział prof. Kasprowski.
W ramach obszaru tematycznego transformacja cyfrowa, podczas pierwszego dnia konferencji odbył się także panel zorganizowany przez Politechnikę Śląską i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną: „Najnowsze rozwiązania cyfrowe wspierające procesy MŚP”.

– Firmy przechodzą dziś transformację cyfrową, potrzebują nowych technologii i wiedzy jak je wdrożyć, jakie będą tego koszty oraz jak wyjść z regionalnego środowiska do świata globalnego – powiedział dr hab. inż. Dariusz Mrozek, prof. PŚ, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, który moderował dyskusję. – Dziś firmy coraz częściej sięgają po zdobycze naukowe współpracując z uczelniami, ale także sięgając po granty i to jest dla nich ogromne wsparcie, by wdrożyć innowacje.
Gośćmi panelu byli: dr hab. Rafał Żelazny, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach; dr Erich Wimmer, dyrektor naukowy firmy Materials Design, prof. Shahid Mumtaz z Katedry Informatyki Stosowanej Politechniki Śląskiej; dr inż. Artur Pollak, prezes APA Group oraz dr inż. Karol Jędrasiak z Akademii WSB.
– Małe i średnie przedsiębiorstwa charakteryzują się elastycznością i dynamiką, która pozwala im się dostosować do zmian niejednokrotnie szybciej niż dużym organizacjom – mówił dr Erich Wimmer, dyrektor naukowy firmy Materials Design, tworzącej oprogramowanie w zakresie badań materiałowych. – Rozmawiając o cyfrowych rozwiązaniach i nowych technologiach w kontekście przedsiębiorstw trzeba pamiętać o dwóch aspektach, są firmy, które są użytkownikami nowych technologii, ale w tej grupie są także aktywni gracze, kreatorzy tych technologii – dodał.
– Zwróćmy uwagę, że wielkie korporacje jak Vodafone, Google, Amazon zaczynały jako małe i średnie przedsiębiorstwa. Dziś na horyzoncie jest wiele nowych technologii do wykorzystania przez sektor małych i średnich przedsiębiorstw takich jak sztuczna inteligencja, analiza dużych zbiorów danych, a jeśli chodzi o komunikację sieć 5G i 6G, dążymy do tworzenia robotów, które będą coraz bardziej podobne do człowieka – mówił prof. Shahid Mumtaz, naukowiec związany z Wydziałem Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, dzięki programowi umożliwiającemu zatrudnianie wybitnych naukowców w ramach projektu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza.

EuroScience Open Forum to doskonała okazja dla młodych naukowców do zaprezentowania swoich naukowych pasji i badań.
– Bardzo sobie cenię takie wydarzenia, głównie ze względu na możliwości pozyskania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń, zainteresowania ludzi z całego świata naszymi badaniami – wyliczał Konrad Kołodziej, doktorant Politechniki Śląskiej. – Najważniejsza jest inspiracja - czasem mała rzecz pociąga za sobą lawinę cennych doświadczeń.
Konferencja potrwa do piątku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, z kolei w sobotę uczestnicy będą mogli zwiedzić uczelnie z regionu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia.