DSC_8682-positive
Autor: Martin Huć     Publikacja: 23.04.2025     Aktualizacja: 24.04.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Związek Victora Ambrosa z Polską i Politechniką Śląską

Victor Ambros ma polskie korzenie. Jego ojciec, Longin Ambros był w czasie II wojny światowej robotnikiem przymusowym wywiezionym z Polski do III Rzeszy Niemieckiej. Potem, uwolniony przez armię amerykańską, wyemigrował do USA. Chociaż Victor Ambros urodził się i wychował w Stanach Zjednoczonych, jego polskie pochodzenie jest często wspominane w kontekście jego biografii i osiągnięć naukowych, szczególnie gdy mówi się o jego ojcu jako o osobie, która miała znaczący wpływ na jego życie i karierę naukową.

Politechnika Śląska od wielu lat prowadzi badania naukowe dotyczące mikroRNA i jego roli w regulacji potranskrypcyjnej genów w komórkach zdrowych i nowotworowych. Badania te są prowadzone między innymi przez pracowników Katedry Biologii i Inżynierii Systemów na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz w oparciu o bazę laboratoryjną Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej. Badania te prowadzone są w ramach pozyskanych grantów NCN i zaowocowały wieloma wartościowymi pracami naukowymi i doktoratami.

Z tego też powodu Victor Ambros był dwukrotnie zapraszanym uczestnikiem (jako autor referatów plenarnych) Gliwickich Spotkań Naukowych – corocznej międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej na Politechnice Śląskiej przez pracowników Katedry Biologii i Inżynierii Systemów. Ostatni raz miało to miejsce w 2023 roku, zanim został uhonorowany Nagrodą Nobla.

Uczestniczył też w innych konferencjach polskich współorganizowanych przez pracowników Politechniki Śląskiej.

Publikował w polskich czasopismach naukowych, jest autorem artykułu “MicroRNA-mediated gene regulation and the resilience of multicellular animals” w numerze specjalnym Postępów Biochemii (styczeń 2024), poświęconym pamięci profesorów: Ronalda Hancocka i Mieczysława Chorążego, pod redakcją profesor Joanny Rzeszowskiej-Wolny – profesora emerytowanego Politechniki Śląskiej.

Zdjęcie: dr Alexander Cortez

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie