20240108_131131
Autor: Martin Huć     Publikacja: 12.01.2024     Aktualizacja: 19.01.2024

Znakomity początek roku w AMŚ!

Studenci Politechniki Śląskiej świetnie rozpoczęli rywalizację w kolejnej edycji Akademickich Mistrzostwach Śląska. Za nami zawody w narciarstwie alpejskim, snowboardzie, wspinaczce sportowej oraz darcie. Z każdej imprezy nasi studenci wracali z medalami!

Przypomnijmy, że Politechnika Śląska to zwycięzca klasyfikacji generalnej (dziesiąty raz z rzędu!) oraz klasyfikacji medalowej Akademickich Mistrzostw Śląska w sezonie 2022/2023, a także najbardziej utytułowana Uczelnia w 50-letniej historii Akademickich Mistrzostw Śląska.

Tegoroczne zmagania jako pierwsi rozpoczęli sportowcy specjalizujący się we wspinaczce sportowej. Rozegrano już dwie z trzech edycji zawodów.

W pierwszej edycji wspinaczki sportowej rywalizowano w konkurencji bouldering. Na Skarpie w Bytomiu studentki Politechniki Śląskiej zajęły drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej, a mężczyźni sięgnęli po pierwsze miejsce. Indywidualnie nasi reprezentanci zdobyli tam trzy medale: złoto Jan Perdyła, a brąz Małgorzata Włodarczyk i Szymon Nowakowski.

Druga edycja to rywalizacja w konkurencji na trudność, a zawody rozegrano w Bielsku-Białej. Tam w rywalizacji drużynowej kobiet reprezentantki Politechniki Śląskiej ponownie zajęły drugie miejsce (taką lokatę zajmują także w klasyfikacji generalnej AMŚ), a mężczyźni ponownie pierwsze miejsce i to oni prowadzą w „generalce”

Indywidualnie srebro zdobyła Małgorzata Włodarczyk, a brąz Krystian Golus.
Trenerką sportowców jest Jolanta Krzyszkowska z Ośrodka Sportu PŚ.

Ostatni edycja wspinaczki sportowej w konkurencji na czas zostanie rozegrana 6 marca w Bytomiu.

IMG_20231206_162118

Zimowa aura sprzyjała naszym sportowcom rywalizującym w narciarstwie alpejskim oraz snowboardzie, w których rozegrano już komplet dwóch edycji zawodów na stoku Siglany w Wiśle.

- Podsumowując Akademickie Mistrzostwa Śląska w narciarstwie alpejskim w tym sezonie, Politechnika Śląska w klasyfikacji mężczyzn zajęła pierwsze miejsce zostając Mistrzami Śląska, natomiast kobiety w klasyfikacji generalnej zajęły trzecie miejsce – mówi dr Krzysztof Szydło, trener i zastępca dyrektora ds. dydaktyki w Ośrodku Sportu PŚ.

Ponadto indywidualnie brązowy medal w konkurencji slalom gigant wywalczył Mikołaj Malich.

IMG_5039
IMG_5033

Z medalowymi zdobyczami z rywalizacji na stoku wracali także snowboardziści, których trenerem był Arkadiusz Sypień z Ośrodka Sportu PŚ.

W klasyfikacji generalnej drugie miejsce ostatecznie zajęła drużyna mężczyzn Politechniki Śląskiej, a na najniższym stopniu podium uplasowała się reprezentacja kobiet naszej Uczelni.

Indywidualnie brązowe medale wywalczyli Anna Haratyk i Damian Krawczyk.

- Świetne rezultaty studentów pierwszego roku dają nadzieję na dobre wyniki w przyszłości – podsumowuje Arkadiusz Sypień.

Najlepsi sportowcy rywalizujących w tych dyscyplinach wezmą także udział w Akademickich Mistrzostwach Polski. Skład reprezentacji Politechniki Śląskiej poznamy w późniejszym czasie.

20240108_135459
20240108_135328

Za nami także pierwsza z dwóch edycji AMŚ w darcie, którego popularność rośnie w naszym kraju w ostatnich latach.

- Nasi reprezentanci spisali się znakomicie. Weronika Szafron oraz Mikołaj Wójcik zwyciężyli, a drugie miejsce zajął Stanisław Pogorzelski. Dla drużyny punktował również Artur Wyciślok, który zajął czwartą lokatę. Tym samym nasza drużyna (w tej dyscyplinie sumuje się wyniki kobiet oraz mężczyzn) zdecydowanie wygrała i prowadzi w klasyfikacje drużynowej – podsumował trener Arkadiusz Sypień.

Wszystkim sportowcom oraz trenerom gratulujemy!

20240110_191633